Ponad 3 promile
Plaga pijanych lekarzy w Polsce. W ostatnich miesiącach pojawiają się informacje o kolejnych tego typu przypadkach. W środę 15.12. policjanci ze Złotowa w woj. wielkopolskim otrzymali zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego lekarza na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W czwartek potwierdzono, że mężczyzna miał 3,1 promila alkoholu w organizmie.
Funkcjonariusze przesłuchują świadków i starają się ustalić, czy pijany medyk zajmował się pacjentami. Policyjne postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod kątem przepisów karnych mówiących o narażeniu osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Kolejny pijany lekarz w Złotowie
To kolejny pijany lekarz w Złotowie. Pod koniec listopada dyrekcja złotowskiego szpitala zawiadomiła policję ws. pijanego 56-letniego lekarza pracującego na oddziale psychiatrii, który jak się okazało miał 1,4 promila alkoholu w organizmie. Rzeczniczka prasowa lecznicy zapewniała wówczas, że medyk nie miał kontaktu z pacjentami i nie zajmował się sprawami leczniczymi. Po incydencie dyrekcja szpitala zwolniła lekarza z pracy.
Z dyrekcją szpitala w Złotowie nie udało się skontaktować, a rzecznik prasowy placówki nie odpowiada na pytania zadane drogą mailową przez Polską Agencję Prasową.
Plaga pijanych lekarzy w Polsce
W ostatnich miesiącach pojawiają się liczne informacje o pijanych lekarzach w polskich szpitalach. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie.
- Pijany lekarz pracujący na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w placówce w Złotowie. Miał 3,1 promila alkoholu w organizmie (15.12.)
- Pijana lekarka pracująca na oddziale ratunkowym w puckim szpitalu. Kobieta, zatrudniona jako lekarz ogólny, pełniła 24-godziny dyżur. Miała prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie (13.12)
- Pijany lekarz z oddziału psychiatrycznego Szpitala Powiatowego im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie. Miał blisko 1,4 promila alkoholu w organizmie (23.11)
- Pijany lekarz w szpitalu wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim. W jego organizmie wykryto ok. 1,9 promila alkoholu (10.10)
- Pijany lekarz w szpitalnym oddziale ratunkowym Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. To drugi raz, gdy medyk został przyłapany w pracy po spożyciu alkoholu, jednak rok temu prokuratura umorzyła śledztwo (26.01)
Czytaj także: Wielkopolska: Pijany lekarz pracował w szpitalu
Co grozi pijanym lekarzom?
Za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu zgodnie z kodeksem karnym grozi do trzech lat więzienia. Sprawca, na którym ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.