Nowe zasady wypłat – koniec z opóźnieniami?
Projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, który dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy, wprowadza istotne zmiany w terminach wypłat. Jak podaje serwis internetowy Rynek Zdrowia, zgodnie z nowymi przepisami, wynagrodzenie minimalne będzie musiało być wypłacane niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, jednak nie później niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
- Zgodnie z art. 18 ust. 7 projektu wypłaty wynagrodzenia dokonuje się niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Resort pracy przyznaje, że choć obecny termin wypłat jest zazwyczaj dotrzymywany, problem pojawia się w pierwszym miesiącu obowiązywania umowy. Nowe przepisy mają to zmienić.
Są problemy na starcie umowy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostrzega problem opóźnień w wypłatach, szczególnie na początku trwania umowy.
- Problem niezapewniania wypłaty wynagrodzenia w wysokości minimalnej stawki godzinowej z miesięczną częstotliwością dotyczy przede wszystkim pierwszego miesiąca obowiązywania umowy o świadczenie usług. Gdy umowa obowiązuje, na przykład od 1 stycznia danego roku, pierwsza wypłata najczęściej ma miejsce ok. 10 lutego, a następne 10 marca, 10 kwietnia – wyjaśnia Ministerstwo.
Nowe regulacje mają na celu wyeliminowanie tych opóźnień i zapewnienie pracownikom regularnych wypłat minimalnego wynagrodzenia.
Surowsze kary za zaniżanie płacy minimalnej
Nowelizacja ustawy przewiduje również zaostrzenie kar dla pracodawców, którzy zaniżają wynagrodzenie minimalne. Nowe przepisy wprowadzą wysokie grzywny dla tych, którzy nie przestrzegają minimalnej stawki godzinowej.
- Kto, będąc przedsiębiorcą albo działając w imieniu przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej, wypłaca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenie za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług w wysokości niższej niż obowiązująca wysokość minimalnej stawki godzinowej lub nie wypłaca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, podlega karze grzywny od 1500 zł do 45000 zł - dodaje ustawodawca.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Dyrektywa dotycząca minimalnego wynagrodzenia powinna zostać wdrożona już wcześniej, bo do 15 listopada 2024 roku. Jednak na dzień 31 października przepisy wciąż były na etapie procedowania. Oznacza to, że ostateczny termin wejścia w życie nowych regulacji może ulec zmianie.