Na stronach rządowego centrum legislacji (RCL) opublikowano nową wersję projektu ustawy ws. projektowanego systemu kaucyjnego w Polsce. System obejmować miałby opakowania z tworzyw sztucznych:
- opakowania szklane wielokrotnego użytku po napojach o pojemności do 1,5 litra
- puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra
- po napojach o pojemności do 3 litrów.
Z nowej propozycji usunięto pomysł objęcia kaucją butelek jednorazowych. Powodem jest jest zbyt mała powierzchnia do magazynowania takiej frakcji, szczególnie w mniejszych, lokalnych sklepach. Jednorazowe szklane butelki nadal będą zbierane w ramach systemów gminnych.
"Sklepy poniżej 200 m kw. wyrażały chęć dobrowolnego przystąpienia do systemu kaucyjnego, co znacząco zwiększy dostępność punktów odbioru opakowań i odpadów opakowaniowych dla konsumentów. Z drugiej jednak strony wskazywały na możliwy brak miejsca magazynowego, co mogłoby stanowić pewną barierę w ich przystąpieniu do systemu bądź spowodować konieczność kosztownych inwestycji."
Polecany artykuł:
Gdzie będzie można oddawać butelki? Czy każdy sklep ma obowiązek przyjąć wszystkie?
Niezależnie jaki napój konsument kupi, będzie mógł oddać go w dowolnym sklepie.
"Projekt ustawy zakłada konieczność odbioru opakowań objętych systemem kaucyjnym przez wszystkie jednostki handlu detalicznego i hurtowego o powierzchni powyżej 200 m kw., niezależnie od tego ile takich systemów powstanie. Tym samym, niezależnie jaki napój konsument kupi, będzie mógł oddać go w dowolnym sklepie o określonej powierzchni, a także w jednostkach o mniejszej powierzchni, które zdecydowały się przystąpić do systemu także w zakresie odbioru opakowań i zwrotu kaucji" - brzmiało wyjaśnienie dla PAP Resortu klimatu i środowiska.
Pieniądze za zwrot butelek - ile można będzie dostać?
Projekt nowelizacji określił maksymalną wysokość kaucji. Ustalono, że wynosi ona 2 zł od opakowania. Wysoka kaucja ma stanowić zachętę do zwrotu opakowań i odpadów opakowaniowych.
Ustawa może wejść w życie w 2023 roku.