Spis treści
Pełnia Śmierci na niebie - co to?
Każda pełnia Księżyca nosi inną nazwę, która zależy od miesiąca, w jakim przypada. W marcu nazywamy ją Pełnią Robaczego Księżyca. Nosi ona też nazwy: Czysta Pełnia, Sokowa Pełnia Księżyca, Pełnia Klonowa, Skrzypiąca Pełnia lub też Pełnia Śmierci. Nazwę pełni - Robaczy Księżyc, zawdzięczamy rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej. To oni skojarzyli ten czas z robakami. Dlaczego? Wraz z ostatnimi mrozami robaki wydostają się spod rozmokniętej ziemi na powierzchnię. Inną nazwą jest Pełnia Śmierci - nie odnosi się ona jednak do żadnych tragicznych okoliczności. Według legend 'umiera' zima. Niektórzy wierzyli, że to czas przebudzenia demonów, upiorów i wilkołaków. A czy podczas pełni można poczuć się inaczej? Oczywiście, a odkryli to naukowcy już przed wielu laty! Pełnia księżyca odpowiada między innymi za obniżenie się poziomu melatoniny. Najsilniejszy wpływ odczuwany jest dzień przed pełnią Księżyca i dzień po niej. U osób wrażliwych mogą występować również spore problemy ze snem.
Pełnia księżyca w marcu 2022 - kiedy jest?
Pełnia Robaczego Księżyca będzie na niebie widoczna gołym okiem w całej Polsce! Zobaczyć będzie ją można już 18 marca. Co to oznacza? Pełnia będzie ostatnią tej zimy.
Księżyc najpiękniej będzie się prezentował w piątek rano. Warto obserwować go około godziny 8.20. Do oglądania pełni Księżyca nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych przyrządów. Nie trzeba też udawać się poza miasto. Pełnia jest doskonale widoczna także w świetle miejskich latarni.
Polecany artykuł: