Pasożyt przenoszony przez koty może wywołać depresję

i

Autor: Canva Pasożyt przenoszony przez koty może wywołać depresję

Pasożyt przenoszony przez KOTY może przyczynić się do wywołania depresji lub samobójstwa!

2021-10-28 13:10

Właściciele kotów zapewne zastanawiają się teraz co takiego siedzi w ich pupilach co może się przyczynić do tego, że popełnią oni samobójstwo. Ciepła i mrucząca kulka miękkiego futerka działa przecież kojąco na nerwy… ale twój pupil może mieć w sobie coś, co doprowadzi cię do depresji. Co to takiego? Przeczytacie poniżej.

Pasożyt, który może zmienić nasze zachowanie

Toksoplazmoza to pasożytnicza choroba występująca u ludzi i zwierząt spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Większość właścicieli kotów doskonale wie o tym, że pasożyt ten może wywołać u właścicieli silne bóle głowy i gorączkę. Niestety zakażenie zazwyczaj przebiega bezobjawowo co oznacza, że możemy być całkowicie nieświadomi co pasożyt robi w naszym organizmie – a może zrobić bardzo wiele. Często u osób zarażonych pojawiają się objawy grypopodobne. W rzadkich przypadkach dochodzi do zapalenia mózgu i opon mózgowych. Toksoplazmoza jest też niezwykle niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia płodu.

Najnowsze badania nad tym pasożytem pokazały, że ma on też jeszcze jeden groźny wpływ na człowieka – może on całkowicie zmienić nasze zachowanie i przyczynić się do rozwinięcia depresji. Niektóre badania pokazują związek zachodzący pomiędzy infekcją Toxoplasma gondii, a różnorodnymi zmianami zachowań u ludzi i zwierząt. Głównie chodzi o wzrost liczby samobójstw, schizofrenii i zachowań ryzykownych u osób, które przebyły zakażenie.

Jak pasożyt może prowadzić do zmian w zachowaniu?

W czasopiśmie GLIA, opisano, że zakażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii powoduje znaczą utratę hamowania sygnałów w mózgu. Dochodzi do problemów w łączeniu się ze sobą poszczególnych neuronów. Wcześniejsze badania nad toksoplazmozą wykazały, że infekcje mogą zmienić także poziom kluczowego enzymu w neuronach hamujących, które są niezbędne do wytworzenia neuroprzekaźników. Wykryto również utratę hamujących synaps około somatycznych w korze nowej i hipokampie. Co to oznacza? Niestety podobne wzorce hamującej utraty synaps zaobserwować można w zaburzeniach neuropsychiatrycznych, co może wyjaśnić, dlaczego u niektórych osób zaburzenia jak depresja czy zmiany w zachowaniu rozwijają się zaraz po przebytym zakażeniu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!