Palenie liści na działce jest zakazane

i

Autor: Peggychoucair/pixaby Palenie liści na działce jest zakazane

Nigdy tego nie rób

Palisz liście na działce? Uważaj, możesz słono zapłacić

Jesień nieodłącznie kojarzy nam się ze spadającymi liśćmi. Choć uwielbiamy ich szelest pod stopami podczas długich jesiennych spacerów w lasach i po parkowych alejkach, to w naszych ogrodach są one niemałym problemem. Wielu z nas podczas jesiennych porządków decyduje się na ich pozbycie się poprzez spalenie. Jeśli tak robisz, musisz liczyć się z wysokimi karami.

Spis treści

  1. Jakie konsekwencje ma palenie liści na działce?
  2. Jak pozbyć się odpadów roślinnych? Jakie są alternatywy dla palenia?

Jesień to czas, kiedy porządkujemy nasze ogródki i działki. To właśnie wtedy pozbywamy się suchych liści i gałęzi, które zalegają na posesjach. Do tej pory najpopularniejszym sposobem usunięcia ich z działek było ich spalenie. Jednak temat palenia liści i gałęzi na własnej posesji od lat budzi wiele kontrowersji i jest tematem dyskusji. Choć jeszcze do niedawna w wielu poradnikach mogliśmy znaleźć informację o tym, iż spalenie jest między innymi najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób na inne okazy, to w dobie rosnącej świadomości ekologicznej, okazuje się, że spalanie liści i gałęzi niesie ze sobą więcej szkody niż pożytku.

Zobacz także: Oto najlepszy napój na odporność. Potrzebujesz jedynie trzech składników

Definitywny koniec lata?! Liście na drzewach już pożółkły. Czeka nas jesień?

Jakie konsekwencje ma palenie liści na działce?

Palenie liści i gałęzi w ogrodzie może mieć poważne konsekwencje, zarówno środowiskowe, zdrowotne, jak i prawne. Spalanie odpadów organicznych, takich jak liście i gałęzie, prowadzi do emisji szkodliwych substancji, takich jak pyły, tlenki azotu i inne związki chemiczne. Te zanieczyszczenia negatywnie wpływają na jakość powietrza, co może przyczyniać się do powstawania smogu. Poza tym dym ze spalania odpadów zielonych zawiera substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi, zwłaszcza dla osób cierpiących na astmę, alergie czy inne choroby układu oddechowego. Najbardziej odczuwalne dla osób palących odpady mogą być jednak konsekwencje prawne. W Polsce palenie liści i gałęzi jest zakazane, zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych, a reguluje to Ustawa o odpadach. Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, spalanie odpadów może skutkować mandatem w wysokości do 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, możesz zostać ukarany grzywną sięgającą nawet 5 tys. zł.

Zobacz także: Rozpoczął się sezon na kasztany. Sprawdź, do czego można je wykorzystać

Jak pozbyć się odpadów roślinnych? Jakie są alternatywy dla palenia?

Aby uniknąć problemów z prawem, warto zastosować się do obowiązujących przepisów i skorzystać z innych alternatyw pozbycia się odpadów roślinnych. Najpopularniejszą z nich jest kompostowanie liści i gałęzi. Sposób ten jest nie tylko ekologiczny, ale również tworzy wartościowy kompost, który może później zostać użyty jako nawóz. Jeśli nie chcemy kompostować odpadów zielonych, wówczas możemy oddać je do lokalnych punktów zbiórki odpadów komunalnych. Innym sposobem jest rozdrabnianie gałęzi na ściółkę, którą można wykorzystać w ogrodzie.Pamiętajmy, że palenie odpadów zielonych to nie tylko działanie nielegalne, ale także szkodliwe dla środowiska i zdrowia.