„Pakiet dla Młodych”: Co zawiera nowy program? Kto może skorzystać?

i

Autor: Pixabay

„Pakiet dla Młodych”: Co zawiera nowy program? Kto może skorzystać?

2022-01-26 9:49

„Pakiet dla Młodych” to nowy program, który zawiera siedem elementów skierowanych ku młodym osobom, na początku swojej zawodowej kariery. Co zawiera pakiet? Kto może z niego skorzystać? Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pakiet ma być „zachętą”. Do czego? Szczegóły znajdziecie w artykule.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił „Pakiet dla Młodych”. Pakiet skierowany jest dla młodych osób, które jako ścieżkę zawodową wybierają kierunek związany z ochroną zdrowia. - Priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej bo – jak przekonaliśmy się wielokrotnie podczas pandemii – głównym deficytem, który nie pozwala w odpowiednim stopniu reagować, wykorzystywać infrastruktury, to ludzie. Dlatego przygotowaliśmy pakiet rozwiązań dla młodych, który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny, a już podczas jej studiowania ułatwiać tę ścieżkę – powiedział Niedzielski. Z czego składa się „Pakiet dla Młodych”? Zawiera aż siedem elementów, które mają skłonić młode osoby do studiów związanych z ochroną zdrowia. To między innymi kredyty i zwolnienia z egzaminów, a także zmiany w kształceniu. Szczegóły poniżej!

Spis treści

  1. „Pakiet dla Młodych”: Co zawiera nowy program?
  2. „Pakiet dla Młodych”: Co oznaczają elementy?

„Pakiet dla Młodych”: Co zawiera nowy program?

„Pakiet dla Młodych" składa się z siedmiu elementów, które są zachęta do podjęcia studiów w ochronie zdrowia:

  • kredyty dla studentów,
  • partycypacja w decyzjach,
  • wzmocnienie kompetencji,
  • zmiana standardów kształcenia,
  • praca dla studenta,
  • młody dydaktyk,
  • zmiany w kształceniu

„Pakiet dla Młodych”: Co oznaczają elementy?

„Pakiet dla Młodych” zawiera między innymi: preferencyjny kredyt studencki już od semestru 2021/2022, który umożliwi całkowite lub częściowe pokrycie czesnego, niskie oprocentowanie i umorzenie.

MZ chce też włączyć przedstawicieli studentów do zespołów powołanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. - Wspólnie chcemy wypracować rozwiązania dot. upraktycznienia studiów i poprawy warunków pracy - napisało MZ. „Pakiet dla Młodych” ma także upraktycznić kształcenie od 4. roku studiów na kierunku lekarskim i 3. roku na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Resort podkreśla, że w ramach pakietu chce „umożliwić studentom kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego pracę w placówkach medycznych i udział w czynnościach techniczno-administracyjnych placówek medycznych". „Pakiet dla Młodych" zakłada także system zachęt dla młodych dydaktyków, aby chętniej pracowali na uczelniach medycznych.

Planowane są także zmiany w kształceniu podyplomowym - centralny nabór na szkolenie specjalizacyjne od jesieni 2022 r., dostosowanie liczby rezydentur do większej liczby absolwentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, możliwość zwolnienia z egzaminu ustnego w przypadku zdania Pisemnego Egzaminu Specjalizacyjnego na określoną ocenę.

Jaki tłuszcz jest najlepszy do smażenia? Jak smażyć zdrowo?
Sonda
Interesują cię studia związane z ochroną zdrowia?