Szykujemy pewien pakiet rozwiązań. On powinien zostać najpóźniej w przyszłym tygodniu przedstawiony – zapowiedział podczas rozmowy w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. – Będziemy go przedstawiać, wtedy będą konkrety – stwierdził. Zastrzegł, że pakiet ten "musi być skrojony na tyle dobrze", by z jednej strony pomagać tym, którzy rzeczywiście mają duże problemy, a z drugiej - nie napędzać inflacji.
Jak dodał, kredytobiorcom trzeba pomóc, ale w taki sposób, żeby "jednocześnie nie okazało się, że przez to, że tworzymy pewnego rodzaj rozwiązania - chociażby mrożące czy innego rodzaju - np. za rok inflacja będzie na poziomie kilkunastu procent".
Pakiet dla kredytobiorców już za kilka dni. Co się w nim znajdzie? A czego może zabraknąć?
Według portalu bezprawnik.pl, może to m.in. oznaczać, że rząd wycofa się z pomysłu przyznawania bezzwrotnych dopłat dla kredytobiorców. – Dodatkowe świadczenia faktycznie mogłyby wpłynąć negatywnie na i tak już wysoką inflację. Warto zresztą pamiętać, że przeczyłoby to też idei podnoszenia stóp procentowych – czytamy na stronie serwisu.
Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem, które może zostać zawarte w pakiecie dla kredytobiorców, jest rozszerzenie pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Premier Mateusz Morawiecki wskazał w ubiegłym tygodniu, że trwają prace m.in. z udziałem szefa KNF i prezesa NBP, nad zmianami w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, "aby można było z niego realnie skorzystać". Jak mówił, planowane są różne działania w zakresie ochrony kredytobiorców. Premier wyraził nadzieję, że doprowadzą one do tego, że rosnące stopy procentowe zostaną zamortyzowane.
CZYTAJ TEŻ: Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy? Ile trwa majówka 2022?
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Czym jest? Kto obecnie może z niego skorzystać?
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) to mechanizm zapewniający pomoc dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i są zobowiązani do spłaty rat kredytu mieszkaniowego. Rozwiązania FWK skierowane są także dla kredytobiorców, którzy sprzedali kredytowaną nieruchomość, a kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryła całego zobowiązania z tytułu kredytu mieszkaniowego (promesa lub pożyczka na spłatę zadłużenia).
By móc z niego skorzystać, kredytobiorca musi spełnić przynajmniej jeden z trzech warunków:
- w dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status osoby bezrobotnej;
- kredytobiorca ponosi miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości przekraczającej 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe;
- miesięczny dochód jego gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza: 1552 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 1200 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Więcej informacji o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców znajdziesz >>TUTAJ<<