Spis treści
- Czym jest opłata produktowa? [20.04.2021]
- Nowy podatek za piwo, kawę, herbatę – ile wyniesie?
- Od kiedy nowy podatek - opłata produktowa?
Nowy podatek, opłata produktowa, pojawiła się w projekcie opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legislacji jeszcze przed Wielkanocą. Planowana ustawa ma wprowadzić nowe obowiązki dla przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami, a także tzw. opłaty produktowej (ekologicznej). Chodzi m.in. o wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, której celem jest ochrona środowiska poprzez ograniczenie sprzedaży lub wprowadzenie dodatkowych opłat za produkty plastikowe albo sprzedawane w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Oznacza to, że już niebawem dość znacząco mogą podrożeć wybrane, ujęte w projekcie RCL produkty – m.in. napoje gorące jak kawa czy herbata, lecz także piwo. Ich miłośnicy powinni powoli szykować portfele, ponieważ w drugiej połowie 2021 roku, gdy nowy podatek wejdzie w życie, mogą się mocno zdziwić podczas zakupów. Jakiej podwyżki cen należy się spodziewać?
Czytaj też: Podatek od reklam: Kto musi zapłacić? Gdzie trafią pieniądze? Kiedy wejdzie w życie?
Czym jest opłata produktowa? [20.04.2021]
Inaczej określana również jako opłata ekologiczna, opłata produktowa to nowy podatek określający wysokość opłat za opakowania, naliczana i wpłacana w przypadku wprowadzenia na rynek produktów w opakowaniach. Wbrew niektórym opiniom nie jest wcale czymś nowym. W naszym kraju istnieje od 1 stycznia 2014 roku. W połowie 2021 czekają ją jednak istotne zmiany.
Nowa opłata produktowa w 2021 roku przewiduje naliczenie dodatkowych kosztów od kupna plastikowych sztućców, kubeczków czy patyczków higienicznych. Dotyczy także produktów sprzedawanych w plastikowych kubeczkach – napojów gorących typu kawa i herbata, a także piwa.
Nowy podatek za piwo, kawę, herbatę – ile wyniesie?
Według projektu Resortu Klimatu i Środowiska maksymalna wysokość opłaty za opakowania wynieść może 1 zł. W dokumencie można przeczytać, że opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku. Stąd też bywa określana opłatą ekologiczną.
Szacuje się, że wpływy do budżetu wynikające z wprowadzenia opłaty produktowej sięgnąć mogą nawet 21 mln zł. Środki planuje się przeznaczyć na zastosowanie rozwiązań, których celem będzie odpowiednie i rozsądne gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych.
Od kiedy nowy podatek - opłata produktowa?
Zgodnie z zapowiedziami rządu zmiany dotyczące opłaty produktowej powinny wejść w życie w drugiej połowie 2021 roku. Przewidywany prawdopodobny termin to 3 lipca.