wybory

i

Autor: Canva, Canva.com zdjęcie ilustracyjne

Wybory prezydenckie 2025

Oni już zebrali sto tysięcy podpisów pod swoimi kandydaturami na prezydenta. Czy są niespodzianki?

2025-03-31 15:08

Do poniedziałku, 24 marca 2025 był czas do rejestracji wszystkich komitetów wyborczych kandydatów, którzy są chętni startu w wyborach prezydenckich, które odbędą się 18 maja. Mieli oni za zadanie zebrać tysiąc podpisów. Udało się to łącznie 52 osobom, To liczba rekordowa. Teraz kandydaci mają czas do piątku, 4 kwietnia do godziny 16:00 zgłaszanie kandydatur na prezydenta i złożenie stu tysięcy podpisów pod swoją kandydaturą. Na ten moment podpisy zebrało siedmiu kandydatów. Kto to taki?

Rekordowa liczba komitetów wyborczych w wyborach prezydenckich

Poniedziałek, 24 marca był ostatnim dniem, w którym kandydaci mogli rejestrować komitety wyborcze i złożyć tysiąc podpisów. Uczyniło to 52 kandydatów. Kalendarz wyborczy biegnie dalej i teraz komitety wyborcze mają czas do piątku, 4 kwietnia do godziny 16:00 (więc 1,5 tygodnia) na złożenie stu tysięcy podpisów pod swoją kandydaturą w Państwowej Komisji Wyborczej. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura będzie miała miejsce dwa tygodnie później, 1 czerwca. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00-21:00.

Kandydaci, którzy zebrali sto tysięcy podpisów zatwierdzonych przez PKW

Państwowa Komisja Wyborcza na swoich stronach publikuje listę kandydatów, którzy złożyli już sto tysięcy podpisów i PKW zatwierdziła je. Na wtorek, 25 marca zatwierdzonymi kandydatami na prezydenta są:

  1. Artur Bartoszewicz (51 lat) - nauczyciel akademicki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, nie należy do partii politycznej,
  2. Magdalena Biejat (43 lata) - wicemarszałkini Senatu RP, nie należy do partii politycznej, popierana przez Lewicę,
  3. Grzegorz Braun (58 lat) - poseł do Parlamentu Europejskiego, lider Konfederacji Korony Polskiej,
  4. Szymon Hołownia (48 lat) - Marszałek Sejmu RP, lider Polski 2050,
  5. Sławomir Mentzen (38 lat) - doradca podatkowy Kancelarii Mentzen, poseł, lider Nowej Nadziei, Konfederacja,
  6. Karol Nawrocki (42 lata) - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, popierany przez PiS,
  7. Joanna Senyszyn (76 lat) - dziennikarka tygodnika "Fakty po Mitach", bezpartyjna,
  8. Rafał Trzaskowski (53 lata) - prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, 
  9. Marek Woch (46 lat) - prawnik kancelarii KRP Kancelaria Rzecznika Przedsiębiorców Prosta Spółka Akcyjna, członek partii Bezpartyjni Samorządowcy - Łączy nas Polska,
  10. Adrian Zandberg (45 lat) - poseł na Sejm RP, współprzewodniczący partii Razem.

Lista będzie na bieżąco aktualizowana.

Kto jeszcze może zebrać sto tysięcy podpisów? Ilu będzie kandydatów?

Choć najłatwiejszą drogę do zebrania stu tysięcy podpisów mają członkowie dużych partii politycznych, przypadek np. Artura Bartoszewicza pokazuje, że może to się udać bez ich wsparcia. W środę, 26 marca swoje podpisy w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej złożyli: Marek Woch, z Bezpartyjnych Samorządowców, oraz lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju Maciej Maciak. Natomiast dzień później, w czwartek, 27 marca swoje podpisy złożyły - bezpartyjna Joanna Senyszyn, oraz kandydatka Lewicy - Magdalena Biejat. W poniedziałek, 31 marca swoje podpisy złożył poseł Marek Jakubiak, lider Federacji dla Rzeczypospolitej Teraz PKW będzie weryfikowała wszystkie podpisy i zatwierdzi, bądź nie te kadydatury. Wśród potencjalnych, kolejnych kandydatów, którzy mogą zebrać sto tysięcy podpisów są jeszcze: lider Polski Liberalnej, Strajku Przedsiębiorców i kandydat na prezydenta w 2015 i 2020 roku Paweł Tanajno, lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz, czy dziennikarz i założyciel Kanału Zero, Krzysztof Stanowski. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, będziemy mieli rekordową liczbę, 15 kandydatów na prezydenta i po raz pierwszy w historii w tej stawce dwie kobiety!

Zobaczcie, gdzie była największa frekwencja podczas wyborów samorządowych w 2024 roku w Wielkopolsce

Radio ESKA Google News