Niemcy/ Ministerstwo Obrony zatwierdziło dostarczenie broni na Ukrainę przez państwo trzecie

i

Autor: PAP/EPA Niemcy/ Ministerstwo Obrony zatwierdziło dostarczenie broni na Ukrainę przez państwo trzecie

Olaf Scholz został nowym kanclerzem Niemiec. Co pominął w swojej przysiędze?

2021-12-08 14:31

Bundestag wybrał w dziś (8 grudnia) nowego kanclerza. Tym samym zakończyła się trwająca w sumie 16 lat kadencja kanclerz Angeli Merkel. Nowym kanclerzem Niemiec został Olaf Scholz z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Jak brzmiała jego przysięga i czego w niej zabrakło? Przeczytacie w artykule.

Nowy kanclerz Niemiec

Obecny niemiecki rząd tworzy koalicja trzech partii: SPD, Zielonych i FDP. We wrześniowych wyborach do Bundestagu, SPD zwyciężyła, a 63-letni Scholz był jej kandydatem na kanclerza, i to właśnie jego wybrał Bundestag na nowego kanclerza, który zastąpi na tym stanowisku Angelę Merkel.

Akt mianowania z rąk prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera Scholz odebrał w pałacu Bellevue. Złożył również przysięgę w Bundestagu. W trakcie jej składania nie dodał końcowego zwrotu „Tak mi dopomóż Bóg”. Chociaż wielu osobom może się to wydać dziwne to w tym kraju jest to jedyny fragment zapisanego w konstytucji tekstu przysięgi, który oficjalnie można pominąć. Podobnie postąpił ostatni kanclerz z ramienia SPD, Gerhard Schroeder. Jednak, jak informuje telewizja ARD „w przeciwieństwie do Schroedera, Scholz jest pierwszym bezwyznaniowym szefem rządu w Niemczech po wystąpieniu z kościoła protestanckiego”.

Kim jest Olaf Scholz?

Olaf Scholz ma 63 lata, urodził się 1958 roku w Osnabrücku w Dolnej Saksonii. Z wykształcenia jest prawnikiem ze specjalizacją z dziedziny prawa pracy. Swoją działalność polityczną rozpoczął w 1975 roku, przystępując do SPD, czyli Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Początkowo był działaczem młodzieżówki tej partii, a następnie przez kilka lat jej przewodniczącym. W Hamburgu, zaangażował się w działalność samorządową we władzach landu. Przez wiele lat był posłem do Bundestagu, niemieckiego parlamentu federalnego. W 2005 roku został szefem klubu parlamentarnego SPD, a dwa lata później został ministrem w rządzie Angeli Merkel, gdzie objął kierownictwo resortu pracy i spraw społecznych. Z tej funkcji ustąpił w 2009 roku i wrócił do pracy w strukturach regionalnych partii w Hamburgu. Ponownie w rządzie Niemiec pojawił się w 2018 roku jako federalny minister finansów oraz wicekanclerz Niemiec. W 2020 roku został nominowany kandydatem SPD na kanclerza Niemiec w wyborach 2021 – którym teraz oficjalnie został.

Zmarł Antoni Gucwiński. Twórca "Z kamerą wśród zwierząt"