Grypa ptaków

i

Autor: Archiwum serwisu

Wiadomości

Ogniska grypy ptaków w Polsce! Ubito ponad 11 milionów sztuk drobiu

2025-04-27 17:25

- Ogniska grypy ptaków w gospodarstwach komercyjnych objęły dotąd 7,5 miliona sztuk drobiu, który poddano likwidacji - przekazał w niedzielę resort rolnictwa. Zidentyfikowano także 65 tzw. gospodarstw kontaktowych, w których prewencyjnie ubito prawie cztery miliony sztuk drobiu.

W związku z działaniami związanymi ze zwalczaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), w Polsce uśmiercono do tej pory 11,5 miliona sztuk drobiu, z czego 7,5 mln w objętych chorobą stadach komercyjnych oraz 4 mln w ramach uboju prewencyjnego w 65 tzw. gospodarstwach kontaktowych - przekazało w niedzielnym komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Grypa ptaków. Gdzie najwięcej ognisk?

Według przekazanych przez MRiRW informacji, w Polsce potwierdzono do tej pory 82 ogniska grypy ptaków w stadach komercyjnych, z czego najwięcej ognisk odnotowano w województwach:

  • wielkopolskim - 41,
  • mazowieckim - 21,
  • warmińsko – mazurskim - 7.

Resort rolnictwa podał, że 35 procent ognisk HPAI stwierdzono w gospodarstwach utrzymujących indyki rzeźne, 16 proc. dotyczyło ferm kur niosek, 15 proc. stad rodzicielskich dla brojlerów kurzych, 10 proc. stad rodzicielskich kaczek brojlerów, 9 proc. gospodarstw utrzymujących kaczki rzeźne, a 8 proc. stad gęsi - zarówno zarodowych jak i rzeźnych.

Ogniska pomoru drobiu

Jak dotąd w Polsce potwierdzono również 55 ognisk grypy u dzikich ptaków.

Poza Polską w Unii Europejskiej największa liczba potwierdzonych ognisk HPAI utrzymuje się obecnie na Węgrzech - 98 oraz we Włoszech - 21.

Ministerstwo przypomniało również o stwierdzeniu w Polsce 23 ognisk rzekomego pomoru drobiu (ND) w gospodarstwach komercyjnych. 22 wykryto w stadach kur rzeźnych oraz jedno w hodowli indyków rzeźnych.

W tym roku najwięcej przypadków ND stwierdzono na Mazowszu - 7. Na Lubelszczyźnie wykryto 6 ognisk, a po 3 na Podkarpaciu i Podlasiu oraz 2 w województwie łódzkim. Pojedyncze ogniska potwierdzono w województwach kujawsko-pomorskim i małopolskim.

Będzie obowiązek szczepienia

Minister rolnictwa Czesław Siekierski podpisał w sobotę pilne rozporządzenie wprowadzające środki bioasekuracyjne w związku z wystąpieniem ognisk rzekomego pomoru drobiu. Przewiduje ono m.in. obowiązek szczepienia kur i indyków w gospodarstwach komercyjnych oraz wylęgarniach.

Ministerstwo podało również, że Polska nadal pozostaje krajem wolnym od pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Od 17 kwietnia br. nie odnotowuje się także żadnych nowych ognisk na Węgrzech i Słowacji. W ciągu ostatnich 24 godzin nie odnotowano również transportów zwierząt parzystokopytnych z tych krajów.

Resort zwrócił uwagę, że oczekiwana jest publikacja decyzji Komisji Europejskiej zwiększającej obszary objęte restrykcjami na Węgrzech w związku ze stwierdzeniem ostatniego ogniska pryszczycy. 

Żródło: PAP.

Prokuratura oskarża Andrzeja P. byłego dyrektora SA w Krakowie o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą
Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!
Pytanie 1 z 18
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?