Praca

i

Autor: pixabay.com Praca

Oferty pracy w Polsce - dobre wiadomości dla szukających zatrudnienia

2021-06-10 9:19

W maju liczba ofert zatrudnienia mocno wystrzeliła w górę, m.in. za sprawą wzrostu zapotrzebowania na zawody usługowe - wynika z Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, opracowuje Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W maju wskaźnik wzrósł do 290,1 pkt. (z 254,9 pkt. w kwietniu). Jak podkreślili analitycy WSIiZ i BIEC, najlepiej wypadły kategorie ofert pracy opartej na ścisłym kontakcie z ludźmi. Były to w większości zawody usługowe, w tym te związane z rozrywką i rekreacją. Ich zdaniem, przyczyniło się do tego przede wszystkim zniesienie części działań osłonowych oraz chęć nadrobienia przez konsumentów czasów mniejszej aktywności.

Dzik Adaś w nowej odsłonie. Ma dziki dom, który pomoże mu wrócić na wolność

W maju liczba ofert pracy wystrzeliła w górę

Eksperci zauważyli, że w sporej części kategorii obecna liczba ogłaszanych miesięcznie wakatów jest już wyższa niż przed epidemią, jednak wbrew napływającym sygnałom dotyczącym poprawy kondycji gospodarki, wzrosty powinny być wciąż traktowane z ostrożnością. "Całkiem realne pozostają obawy co do dalszego wzrostu inflacji, która obecnie jest na poziomie istotnie wyższym niż jej wartość docelowa oraz niedoboru niektórych surowców i związanych z tym utrzymujących się zakłóceń w łańcuchach dostaw" - stwierdzono. Przypomniano, że stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w kwietniu spadła o 0,1 punkt proc. i znalazła się na poziomie równym 6,3 proc.

W maju wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, odnotowano we wszystkich województwach. Relatywnie najwięcej wakatów przybyło w woj. kujawsko-pomorskim, łódzkim oraz małopolskim, zaś najmniej w woj. opolskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Choć ofert było wszędzie więcej niż przed miesiącem, szybciej przybywało ich w województwach o wyższej stopie bezrobocia.

Sonda
Czy planujesz pracować na emeryturze?

Jak poinformowano, najwięcej nowych ofert pracy pojawiło się w zawodach związanych z pracą fizyczną, a następnie w usługach. W zawodach usługowych najwięcej wakatów w skali miesiąca przybyło w branży turystycznej, zdrowotnej oraz medialnej. - Dla tej pierwszej kategorii majowy wystrzał okazał się największym jednorazowym wzrostem od kilkunastu lat naszej obserwacji rynku wakatów. Przybyło również wakatów w zawodach związanych z rozrywką i rekreacją - podano. Najmniej nowych ofert pracy przybyło dla przedstawicieli zawodów o charakterze technicznym. Analitycy prognozują, że wobec powrotu do pracy stacjonarnej lub stosowania modelu hybrydowego zapotrzebowanie na rozwiązania teleinformatyczne ulegnie korekcie spadkowej.

Źródło: PAP