Watykan. Zmiany w okolicach Placu Św. Piotra, odwołane wydarzenia
Po śmierci papieża Franciszka we Włoszech ogłoszono pięciodniową żałobę narodową, która będzie trwać do dnia pogrzebu, czyli do soboty 26 kwietnia. W tym czasie mieszkańcy oraz turyści przebywający w kraju muszą liczyć się z wieloma utrudnieniami i ograniczeniami.
– Zmiany przede wszystkim dotykają okolic Placu Św. Piotra, ponieważ władze Rzymu ogłosiły tam tak zwaną strefę czerwoną, gdzie już wprowadzane są pierwsze ograniczenia, a jutro wieczorem zostanie ona całkowicie zamknięta dla osób postronnych. Polscy turyści muszą się liczyć z tym, że na przykład w Bazylice Św. Piotra nie ma możliwości zobaczenia grobu Jana Pawła II. W całym mieście odwołane są też koncerty i wydarzenia sportowe – relacjonuje korespondent Radia Eska Mateusz Gołębiewski, który jest w Watykanie i śledzi przygotowania do pogrzebu Ojca Świętego.
Ograniczenia wprowadzone w związku z żałobą pokrzyżowały plany wielu turystów, w tym również polskich kibiców.
– Przyjechaliśmy całą ekipą tutaj przyjaciół na Drift Masters, które niestety zostało odwołane. Ubolewamy nad tym, ale dobrze się tu bawimy, także jest okej – mówił jeden z kibiców.
Choć żałoba narodowa kończy się w sobotę, to ograniczenia dla zwiedzających pozostaną m.in. w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie już niedługo ma zostać zorganizowane konklawe.
Pogrzeb papieża Franciszka
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia) o godz. 7.35 w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc. Jako przyczynę śmierci wskazano udar mózgu, śpiączkę i nieodwracalną zapaść kardiologiczną. Miał 88 lat, głową Kościoła katolickiego był od 13 marca 2013 roku.
Ciało papieża będzie wystawione w rzymskiej Bazylice św. Piotra do piątkowego wieczora. Następnie o godz. 20 odbędzie się obrzęd zamknięcia trumny przed zaplanowanym na sobotę (26 kwietnia) pogrzebem. Uroczystości odbędą się na placu św. Piotra, gdzie zgromadzić się ma nawet 200 tysięcy wiernych oraz 170 oficjalnych delegacji złożonych z szefów państw i rządów. Wśród nich będą m.in. prezydent USA Donald Trump oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polskę reprezentować będą prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Ciało papieża Franciszka spocznie w grobie w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Stanie się tak zgodnie z wolą samego Franciszka, który nie chciał być pochowany w Watykanie. Od niedzieli wierni będą mogli odwiedzać grób papieża.
Turyści gromadzą się w Watykanie