Stopy procentowe. Najnowsze dane
GUS opublikował dane, z których wynika, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosło 9 055,92 zł. Oznacza to wzrost o 7,7 proc. w skali roku. Jednocześnie zatrudnienie spadło o 0,9 proc.
Ekonomiści Pekao zwracają uwagę na spadek tempa wzrostu płac: "Tempo wzrostu płac spada i najprawdopodobniej trwale obniżyło się do poziomu, który możemy uznać za +normalny+ i +nie szokowy+".
Zdaniem ekspertów, spadek dynamiki wynagrodzeń do poziomu 7-8 proc. daje Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) mocny argument za obniżką stóp procentowych. Przypominają, że obecny poziom stóp utrzymywano, gdy płace rosły w tempie 10-12 procent rocznie.
Co dalej z gospodarką? Prognozy ekonomistów
Ekonomiści Pekao, oprócz obniżek stóp, zwracają uwagę na osłabienie globalnej koniunktury, pozytywne odczyty inflacji CPI i słabsze wyniki przemysłu i budownictwa.
"Naszym zdaniem obniżki stóp w maju i czerwcu (2x 50pb) są już przesądzone. Pytanie, które sami sobie zadajemy to, czy pojawi się przestrzeń na jeszcze więcej cięć w bieżącym roku i na razie decydujemy się nie formułować jednoznacznej odpowiedzi" - komentują eksperci.
Ekonomiści Banku Pekao komentują również spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, który ich zdaniem "nie stanowi żadnej niespodzianki".
"Rok 2025 nadal wygląda podobnie słabo jak dwa poprzednie lata i nie powinno się to zmienić w najbliższych miesiącach. Nadal uważamy, że przestrzeń do odstępstwa od wzorców z ubiegłych lat pojawi się najwcześniej w drugiej połowie roku, choć nie należy spodziewać się wtedy fajerwerków" – podsumowują.
Obecnie stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynosi 5,75%. Ta stopa jest utrzymywana na tym poziomie przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) od października 2023 roku. Dodatkowo, stopa depozytowa wynosi 5,25%, a stopa lombardowa 6,25%.