Już od dawna zapowiadano i planowano zmiany w szkoleniach dla przyszłych kierowców. Przedstawiony właśnie kształt projektu Ministerstwa Infrastruktury, który trafił do Centrum Legislacyjnego, można uznać za spore zaskoczenie. Obok omawianych pomysłów wprowadzono także drobne zaskoczenie. Nauczanie jazdy i bezpiecznych zachowań na drodze ma rozpocząć się już w szkole podstawowej.
NOWY OBOWIĄZKOWY PRZEDMIOT W SZKOLE PODSTAWOWEJ
Właściwe postawy na drogach trzeba zakorzenić już w dzieciństwie. Z tego względu w czwartej klasie szkoły podstawowej dojdzie nowy obowiązkowy przedmiot. Przedmiot ma nazywać się wychowanie komunikacyjne i ma być obowiązkowy dla wszystkich. To jednak nie koniec. Przedmiot kończyć się będzie egzaminem na kartę rowerową. Od przyszłego roku ma być on obowiązkowy. Dzięki temu już w tak wczesnym wieku młodzi ludzie mają nauczyć się odpowiedzialnych zachowań na drogach.
Wychowanie komunikacyjne obowiązkowe!
W 1995 roku wprowadzono do programów przedszkoli, szkół podstawowych i średnich treści związane z wychowaniem komunikacyjnym. Określono nawet liczbę godzin zajęć na ten temat, jednak aż do teraz nigdy nie stworzono odrębnego przedmiotu, na którym nauczano by tylko odpowiednich i bezpiecznych zachowań na drogach. Zagadnienia te, zostały potraktowane jako moduł i zostały wepchnięte do innych przedmiotów. Od razu zaznaczano, iż będzie to nauka "przy okazji". Od przyszłego roku ma się to zmienić. Zajęcia mają być obowiązkowe w IV klasach dla wszystkich jako dodatkowy przedmiot.
Głównym celem zmian które czekają nas w zmienionych egzaminach na prawo jazdy oraz na wprowadzeniu do szkół nowego przedmiotu jest oczywiście poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Według planów resortu infrastruktury ustawa powinna zostać przyjęta w czwartym kwartale 2022 r.
Polecany artykuł:
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!