Spis treści
- Jakie są objawy Covid-19?
- Covid-19: Zakażenie wariantem Omikron [OBJAWY]
- OMIKRON: Jakie objawy u dzieci?
- Krup: Jakie są objawy choroby?
Od początku pandemii w Polsce zmarło już 100 tys. osób. To niemal najgorsze dane w całej Europie. Liczba nowych zakażeń wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej przypadków Covid-19 wywołanych wariantem Omikron. Amerykańscy lekarze zauważyli nowy symptom pojawiający się u dzieci zakażonych Omikronem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Dowiesz się z dalszej części artykułu.
Czytaj także: CZARNA STATYSTYKA. W Polsce już ponad 100 tys. zgonów covidowych!
Jakie są objawy Covid-19?
Trudno jednoznacznie ustalić jakie są objawy Covid-19. Zakażenie może przypominać grypę, możemy je też przechodzić bezobjawowo. Lekarze zaobserwowali jednak pewne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę. Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?
Do najbardziej charakterystycznych objawów Covid-19 należą:
- gorączka
- kaszel
- zmęczenie
- utrata smaku lub węchu
- ból gardła
- ból głowy
- ból mięśni
- biegunka
- wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp
- zaczerwienione lub podrażnione oczy
- trudności w oddychaniu lub duszności
- utrata mowy lub zdolności poruszania się,
- dezorientacja
- ból w klatce piersiowej.
Objawy mogą wystąpić po ok. 5-6 dniach od zakażenia, ale w niektórych przypadkach nawet po 14 dniach.
Covid-19: Zakażenie wariantem Omikron [OBJAWY]
Naukowcy ustalili, że wariant Omikron rozprzestrzenia się w rekordowo szybkim tempie. Szczepionki, które przyjęła znaczna część populacji działają na nową odmianę koronawirusa, ale prawdopodobnie konieczne jest przyjęcie trzeciej dawki preparatu. Firmy Pfizer i Moderna pracują nad nową szczepionką, która będzie odpowiadała na wariant Omikron.
Na początku pandemii uważano, że dzieci chorują na Covid-19 rzadziej niż osoby dorosłe. Od kilku tygodni te statystyki wyglądają zupełnie inaczej. Coraz więcej dzieci otrzymuje pozytywny wynik testu na koronawirusa. Może mieć to związek z późniejszym dopuszczeniem szczepionek dla najmłodszych.
Z dostępnych danych wynika, że wariant omikron nie wywołuje trudności w oddychaniu, a u chorych nie pojawia się też utrata węchu i smaku. Charakterystycznym objawem zakażenia wariantem omikron to nocne poty.
OMIKRON: Jakie objawy u dzieci?
Amerykańscy lekarze zauważyli nowy objaw wariantu Omikron charakterystyczny dla zakażonych dzieci. To silny, świszczący kaszel, który przypomina szczekanie psa. Medycy podkreślają, że jest to objaw zupełnie różny od kaszlu występującego u dorosłych, który od początku był typowy dla zakażeń Covid-19.
Lekarze porównują ten typ kaszlu do objawów występujących podczas ostrego podgłośniowego zapalenia krtani, zwanego potocznie krupem.
Krup: Jakie są objawy choroby?
Krup to choroba często występująca u dzieci między 6 miesiącem a 5 rokiem życia. Znana jest też pod nazwami ostre podgłośniowe zapalenie krtani lub dławiec rzekomy. Ma podłoże wirusowe, zaczyna się bardzo gwałtownie i może wzbudzić niepokój rodziców.
Polecany artykuł:
Ile dziś zakażeń Covid-19?
We wtorek 11 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 406 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej z województw:
- mazowieckiego (1750),
- małopolskiego (1355),
- śląskiego (1069).
Z powodu COVID-19 zmarły 173 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 320 osób. Od początku pandemii zmarło już ponad 100 tys. osób.
"Choroba rozpoczyna się przeważnie nocą od nagłego ataku kaszlu - charakterystycznego, tzw. szczekającego. Często ma to miejsce po przebytej niedawno lekkiej infekcji dróg oddechowych, ale czasem pojawia się zupełnie znienacka. Ponadto w krupie obserwujemy:
- płytki, świszczący oddech (stridor)
- trudności z oddychaniem: dziecko z wysiłkiem łapie powietrze - ponieważ gardło jest opuchnięte i zwężone maluch za wszelką cenę chce oddychać przez nos
- chrypkę
- nieżyt nosa, czyli katar
- gorączkę
- trudności z połykaniem
- silną pracę klatki piersiowej
- zasinienie wokół ust, paznokci (bardzo rzadko)
W kolejnych dniach po wystąpieniu nocnego ataku kaszlu zaczyna rozwijać się niewielka infekcja z katarem, pokasływaniem i podwyższoną temperaturą, a nocami napady kaszlu jeszcze się powtarzają, choć już nie są tak intensywne. Z reguły po 2-7 dniach krup mija samoistnie. U osób szczególnie wrażliwych zdarzają się jednak nawroty - informuje Poradnik Zdrowie".
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!