Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed nowym dopalaczem! Substancje psychoaktywne zwane "dopalaczami" to syntetyczne środki mogące wywoływać efekty narkotyczne i prowadzić do poważnych zatruć, a częstokroć także do śmierci. Od 21 sierpnia 2018 r. posiadanie, wytwarzanie i sprzedaż dopalaczy stanowią przestępstwa. Wiele osób wciąż znajduje jednak nowe sposoby na obrót tego typu substancjami. Jedną z nich jest MDMB-4en-PINACA. W przeciągu ostatnich sześciu miesięcy na terenie Polski zaobserwowano gwałtowny wzrost liczby identyfikacji tego groźnego środka. GIS ostrzega przed jego zażywaniem i informuje, jakie skutki może wywołać. Osoba po zażyciu MDMB-4en-PINACA, oprócz wymiotów i bólów, może doświadczyć też między innymi halucynacji i panicznego lęku. W skrajnych przypadkach MDMB-4en-PINACA może doprowadzić do śmierci! Więcej informacji na temat groźnego specyfiku znajdziecie w dalszej części artykułu.
Polecany artykuł:
Nowy dopalacz MDMB-4en-PINACA może doprowadzić do śmierci!
Jak informuje GIS, MDMB-4en-PINACA to kontrolowana polskim prawem substancja, która znajduje się w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 406 i 518) i należy do grupy nowych substancji psychoaktywnych – grupa III-NPS. Dopalacz może stwarzać wysokie ryzyko poważnych zatruć, które w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne.
Jak wygląda niebezpieczny dopalacz?
MDMB-4en-PINACA może przybierać postać mieszanek do palenia, proszków, kartoników nasączonych substancją lub liquidów do e-papierosa.
Co może się stać po zażyciu?
U osoby po zażyciu MDMB-4en-PINACA mogą wystąpić:
- halucynacje, paranoja, psychoza oraz agresywne i gwałtowne zachowanie,
- splątanie, strach, niepokój,
- zniekształcone postrzeganie czasu,
- nudności, wymioty,
- letarg,
- zaburzenia motoryki,
- zaczerwienienie spojówek oczu,
- objawy sercowo-naczyniowe (takie jak nadciśnienie, tachykardia, bradykardia, ból w klatce piersiowej, zawał mięśnia sercowego i udar),
- drgawki, konwulsje, utrata przytomności, śpiączka.
Główny Inspektorat Sanitarny dodaje, że twórcy dopalaczy często zmieniają ich skład i stężenie. Osoby zażwające często nie są świadomi jakie substancje przyjmują. To powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne.
Źródło: GIS