Nowelizacja ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu
Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu – podała w środę Kancelaria Prezydenta RP. W komunikacie wyjaśniono, że celem ustawy jest „skuteczne stosowanie przepisów Unii Europejskiej w zakresie zatwierdzania programów operacyjnych i przyznawania pomocy ze środków UE dla organizacji producentów w sektorze owoców i warzyw” oraz wzmocnienie nadzoru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nad przyznawaniem i wykorzystaniem unijnej pomocy finansowej.
Rynek warzyw i owoców oraz rynek chmielu – co nowego?
„W ustawie uregulowano kwestie związane m.in. z przyjęciem sposobu określania wysokości wsparcia za produkty podlegające operacji wycofywania z rynku, a także sposobu ustalania rocznego pułapu pomocy na dofinansowanie funduszu operacyjnego organizacji producentów, przyznaniem Prezesowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kompetencji w zakresie corocznego obliczania odsetek wartości produkcji owoców i warzyw, przyznaniem dyrektorowi oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kompetencji w zakresie umożliwienia odroczenia programu operacyjnego na rok, w sytuacji zatwierdzenia tego programu po terminie, oraz monitorowania sposobu wdrażania strategii krajowej również w programach operacyjnych zrzeszeń organizacji” – podała kancelaria prezydenta.
Ustawa o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu – zmiany
Jak dodano, w ustawie określono, że w decyzjach przyznających pomoc finansową znajdą się informacje dotyczące zwiększania kwoty tej pomocy w przypadkach określonych w przepisach Unii Europejskiej oraz zmniejszenia pomocy za wykorzystywanie środków funduszu operacyjnego niezgodnie z przeznaczeniem.
„Wprowadzono także obowiązek przekazywania Prezesowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez organizacje producentów i ich zrzeszenia kopii protokołu kontroli owoców i warzyw objętych operacją wycofania z rynku, oraz sankcję w przypadku niewywiązywania się organizacji albo zrzeszenia z podjętych zobowiązań w zakresie wykorzystywania inwestycji zgodnie z jej przeznaczeniem” – stwierdzono w komunikacie.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.