NOWE owoce na polskim rynku. Czegoś takiego jeszcze nie wiedzieliście!
Czym są te tajemnicze nowe owoce? To mini kiwi. Mają wielkość dużego agrestu i ma dość swojsko brzmiącą nazwę. Jest to kuzyn kiwi, od którego bardzo się różni. Wygląda jak kiwi, ale ma gładką skórkę, dzięki czemu może być jedzone bez obierania, w całości, z bogatą w antyoksydanty skórką.
Minikiwi jest coraz chętniej uprawiane w Polsce, na coraz większej powierzchni, która już dziś czyni nas jednym z większych producentów na świecie. Coraz więcej plantatorów widzi sukces pionierów. W tym roku polskie owoce dostępne są nie tylko w Lidlu, Biedronce, Kauflandzie, Stokrotce, Carrefour czy Netto, ale także w wielu mniejszych sieciach i sklepach osiedlowych - z satysfakcją mówi prof. Piotr Latocha, który od 25 lat prowadzi selekcję odmian nadających się do uprawy towarowej i wspiera środowisko polskich plantatorów.
Minikiwi jest produktem całkowicie naturalnym, powstałym bez ingerencji człowieka. Ojczyzną jego jest Azja, gdzie rośliny wspinają się po drzewach i zaroślach. Dopiero od niedawna pojawiło się w sprzedaży w Polsce, w Nowej Zelandii, Chianch, Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej.
W Polsce minikiwi jest uprawiane w różnych rejonach. Dominujące to region grójecko-warecki i Wielkopolska. Uprawiane są odmiany Weiki, Geneva, Bingo. Ta ostatnia odmiana została wyhodowana w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Naturalna odporność jesienią
Dlaczego to owoc warty zauważenia i spróbowania? Po pierwsze dlatego, że jest bardzo smaczny, po drugie dlatego, że jest niezwykle wartościowy. Ma ponad 20 składników prozdrowotnych, które w okresie jesiennym doskonale wzmacniają nas i uodparniają na słotę.
Więcej przeczytacie tutaj:
Minikiwi - właściwości i wartości odżywcze. Jakie witaminy ma polskie kiwi?