Spis treści
- Nowe dowody osobiste w 2021 roku. Ważna zmiana
- Jak będą wyglądały nowe dowody osobiste z odciskami palców?
- Nowe dowody osobiste. Od kiedy wymiana starych dowodów?
Nowe dowody osobiste w 2021 roku. Ważna zmiana
Już wkrótce we wszystkich krajach Unii Europejskiej będą nowe dowody osobiste. Wspólnota europejska wymaga, aby dokumenty zawierały dane biometryczne – odciski palców, dzięki którym trudniej będzie je podrobić. Jak podaje MSWiA, ma to dać ich posiadaczom większe poczucie bezpieczeństwa. Jak czytamy na stronie resortu, zamierzeniem rozporządzenia Unii Europejskiej jest ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów przez usunięcie istniejących, znaczących różnic w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów, służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy przewidującej wprowadzenie zmian. Jest więc pewne, że w Polsce również będą nowe dowody osobiste. Odciski palców mają zostać pobrane od każdego z nas w trakcie składania wniosku o wydanie dokumentu. Od dnia odbioru dowodu, jednak nie dłużej niż 90 dni, odciski przechowywać będzie Rejestr Dowodów Osobistych. Wprowadzenie takich procedur rodzi jednak jeden istotny problem, szczególnie w dzisiejszych czasach. Wymiana dowodów osobistych wiązać się będzie bowiem z osobistą wizytą w urzędzie. Nie ma bowiem możliwości zeskanowania linii papilarnych online. Co więcej, urząd będziemy musieli odwiedzić dwukrotnie.
ZOBACZ TEŻ: Wiesz, ile osób nosi Twoje nazwisko? Sprawdź to w prosty sposób. Możesz się zdziwić!
Jak będą wyglądały nowe dowody osobiste z odciskami palców?
Nowe dowody osobiste posiadać mają inną szatę graficzną. Pojawi się na nich:
- podpis posiadacza dokumentu – pierwsza cecha biometryczna,
- odciski palców – druga cecha biometryczna.
Wyjątek stanowić mają dokumenty wydawane dzieciom do 12. roku życia, w których przypadku nowy dowód osobisty nie będzie posiadał podpisu, ponieważ zgodnie z prawem takie osoby nie mogą go jeszcze składać.
Wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej oznacza, że wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby powyżej 12. roku życia będzie można złożyć jedynie osobiście w urzędzie. Elektronicznie o dowód ubiegać się będą mogły wyłącznie dzieci do 12. roku życia. Od nich nie będą pobierane odciski palców.
Nowe dowody osobiste. Od kiedy wymiana starych dowodów?
Nowe rozwiązania wejdą w życie 2 sierpnia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Nowe dowody osobiste będą wydawane na 10 lat. W przypadku osób do 12. roku życia dowód będzie ważny 5 lat. Jeśli czasowo (np. z powodów medycznych) nie jest możliwe pobranie odcisków palców, to taki dokument będzie ważny rok.
Czy to, że w Polsce będą nowe dowody osobiste, oznacza, że wymiana starych dowodów już wkrótce czeka każdego z nas?
Niekoniecznie. Osoby, którym nie uśmiecha się wizyta w urzędzie, nie muszą się martwić wymianą starych dowodów – nowe przepisy dotyczą wyłącznie dokumentów wydawanych po wejściu rozporządzenia. Oznacza to, że wymiana dowodów osobistych na nowe z odciskami i podpisem przebiegać na naturalnie, wraz z końcem ważności starego dokumentu. UE szacuje, że cały proces uda się zakończyć do 2031 roku.