Nuvaxovid to piąta już szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. Jest to preparat białkowy i wraz z innymi zatwierdzonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE w kluczowej fazie pandemii. Na razie została dopuszczona do podania osobom po ukończeniu 18. roku życia. Będzie aplikowana w dwóch dawkach, w odstępstwie co najmniej trzech tygodni.
Szczepionka Nuvaxovid. Co o niej wiemy?
Szczepionka Nuvaxovid została dopuszczona na razie do podania osobom po ukończeniu 18. roku życia. Będzie aplikowana w dwóch dawkach, w odstępstwie co najmniej trzech tygodni. Bezpieczeństwo jej i skuteczność kliniczną oceniono w dwóch kontrolowanych badaniach z randomizacją, w których wzięło udział ponad 45 000 ochotników w wieku ≥18 lat.
W badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych i Meksyku w okresie 27.12.2020-18.02.2021 uczestniczyło 29 528 ochotników (średnia wieku: 47 lat, 12,6% osób miało ≥65 lat). Skuteczność szczepionki w ochronie przed objawami COVID-19 wynosiła 90,4% (95%: CI 82,9-94,6).
W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii wzięło udział 29 960 ochotników w wieku od 18 do 84 lat, w tym 27,9% miało 65 lat lub więcej, a 44,6% miało choroby towarzyszące. Skuteczność szczepionki w ochronie przed objawami COVID-19 wynosiła 89,7% (95%: CI 80,2-94,6).
Łączna analiza wyników obu badań klinicznych III fazy wskazuje, że skuteczność szczepionki wynosi średnio 90% w zapobieganiu objawowemu COVID-19.
Szczepionka ta jest ogólnie dobrze tolerowana. Obserwowano najczęściej łagodne, przemijające niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) o charakterze miejscowym i ogólnoustrojowym, tj. tkliwość i ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból mięśni ból głowy, ból stawów, ogólne gorsze samopoczucie oraz nudności, wymioty. NOP miały zazwyczaj łagodne lub umiarkowano nasilenie i ustępowały w ciągu kilku dni. Występowały częściej po podaniu drugiej dawki.
Szczepienie preparatem jest zalecane dla osób z chorobami, które zostały zakwalifikowane do grupy ryzyka wystąpienia ciężkiej postaci COVID-19, w tym osób starszych i chorujących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, otyłość i choroby metaboliczne oraz choroby neurodegeneracyjne, może być podana również osobom, które w przeszłości chorowały na COVID-19.
Szczepionka Nuvaxovid w Polsce. Kiedy pierwsza dostawa?
Polska zamówiła już 4 mln dawek nowej szczepionki. Początkowo, pierwsze miały trafić do kraju jeszcze w styczniu. Na dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że Nuvaxovid pojawi się u nas 21 lutego br. Na początek 1 mln 800 tys. dawek. Część produkcji preparatu odbywa się w Polsce.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!