Ceny prądu będą niższe? Nowe taryfy dopiero w październiku?
Nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października br., a nie 1 lipca - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.
Zgodnie z założeniami opublikowanymi w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, przewiduje się przesunięcie rozpoczęcia obowiązywania zmienionych taryf na energię elektryczną na 1 października br. Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że sprzedawcy z urzędu mają złożyć do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę taryf w takim terminie, aby mogły wejść w życie od 1 lipca.
Jak podkreśla ministerstwo klimatu w uzasadnieniu propozycji, przesunięcie terminu wejścia w życie zmienionych taryf dla energii elektrycznej pozwoli na pełniejsze odzwierciedlenie warunków rynkowych w tych taryfach. MKiŚ zaznaczyło, że aktualne ceny hurtowe na poziomie 400-500 zł za MWh "wskazują na przestrzeń do obniżenia cen w taryfach dla energii elektrycznej sprzedawców pełniących funkcję sprzedawców z urzędu dla gospodarstw domowych".
Zgodnie z obecnymi regulacjami, do końca września 2025 r. gospodarstwa domowe mają prawo do korzystania z cen energii elektrycznej, zamrożonych na poziomie 500 zł. Rząd nie podjął jeszcze decyzji, czy przedłuży utrzymanie zamrożonej ceny.
Niższe ceny za prąd. Te domowe sposoby oszczędzą twoje rachunki
Ale nie czekając na decyzje rządu już dzisiaj możecie zastosować proste i sprawdzone sposoby na to, aby oszczędzić na rachunkach za prąd. My proponujemy:
- Wymień żarówki na LED
- Kupuj sprzęty energooszczędne
- Odłącz urządzenia w trybie czuwania (standby)
- Korzystaj z listw z wyłącznikiem
- Wybieraj programy ECO w zmywarce i pralce
- Wyłączaj światło, gdy nie jest potrzebne
- Gotuj pod przykrywką i na dopasowanym palniku
- Nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki
- Rozmrażaj zamrażarkę regularnie
- Prasuj większe ilości ubrań naraz
- Zainstaluj panele fotowoltaiczne
- Zainstaluj termostat/programator czasowy
- Wymień stary bojler lub piecyk elektryczny na nowoczesny, energooszczędny.
- Uszczelnij okna i drzwi – mniej ucieka ciepła, a jeśli ogrzewasz elektrycznie, oszczędności będą zauważalne.
Polecany artykuł: