Niż Dudley nad Polską: zginęły trzy osoby
Trzy ofiary śmiertelne, 19 osób rannych, tysiące uszkodzonych budynków - to bilans nawałnicy, która przetoczyła się przez Polskę w czwartek, 17 lutego. Straży w całym kraju odnotowali ponad 13 tysięcy zgłoszeń. Wszystko przez niż Dudley, który szalał przez kilkanaście godzin. W Polsce wytworzyły się też trąby powietrzne, m.in. w Dobrzycy oraz w Krakowie. W stolicy Małopolski na budowie zawalił się żuraw, przez co zginęły dwie osoby, a kolejne dwie zostały ranne. Trzecią ofiarą czwartkowych nawałnic jest mężczyzna z Międzyrzecza (Lubuskie). Tam drzewo przygniotło samochód, którym kierował.
Niż Eunice nad Polską. Idą potężne wichury!
Niestety w najbliższych godzinach pogoda również na napawa optymizmem. Nad Polskę nadciąga bardzo niebezpieczny niż Eunice. Jak podają eksperci, może to być najsilniejsza wichura od lat. Mocno wiać zacznie już w piątek wieczorem na zachodzie i północnym-zachodzie kraju. Według portalu twojapogoda.pl, spodziewane są porywy do 100-120 km/h, na wybrzeżu nawet do 120-140 km/h. Na Bałtyku spodziewany jest ogromny sztorm.
W sobotę (19 lutego) rano i w godzinach południowych niż Eunice przesunie się w kierunku południowym. Wiatr będzie sięgać 100-120 km/h. Do tego dodajmy, opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej oraz samego śniegu. Możliwe są burze, a nawet trąby powietrzne. Wichura utrzyma się do wieczora.
Największych szkód należy się spodziewać na Pomorzu, Warmii i Mazurach. Mniejsze zniszczenia notowane będą na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach, Ziemi Łódzkiej, Mazowszu i Podlasiu - czytamy na stronie twojapogoda.pl.
Najsłabiej powieje na południu oraz na południowym-zachodzie. Tam też więcej słońca. I choć wiatr powinien osiągnąć maksymalnie 70 km/h to warto zachować ostrożność.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już opublikował ostrzeżenia na najbliższe godziny. W kraju obowiązywać będą alerty najwyższego, trzeciego stopnia - na północy Polski. W centralnej i wschodniej części kraju - wydano ostrzeżenie drugiego stopnia. Podobnie w górach. W pozostałej części obowiązywać będą alerty pierwszego stopnia.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła już też wiadomości z ostrzeżeniem o niebezpiecznej pogodzie. ""Uwaga! Dziś i jutro (18/19.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz."