Alberto Caballero z astrofizyką ma niewiele wspólnego, bo jako doktorant na Uniwersytecie Vigo zajmuje się konfliktami międzynarodowymi. Wiedza jaką posiada skłoniła go jednak do eksperymentu myślowego. Caballero postawił hipotezę, że jeśli w kosmosie istnieją inne cywilizacje, a ich skłonność do podboju odpowiada skłonności Ziemian, to ile może być agresywnym kosmitów tylko w Drodze Mlecznej? Opisany eksperyment nie został jeszcze zrecenzowany, ale zdążył już zdobyć rozgłos na całym świecie. Zadziało się tak, ponieważ wskazuje ono, że w naszej galaktyce istnieją cztery wrogie cywilizacje, które mogłyby najechać Ziemię.
Liczba konfliktów zbrojnych na Ziemi
Alberto Caballero skupił się najpierw na liczbach konfliktów zbrojnych, które wywoływane były na Ziemi w latach 1950-2022. Wynik to: 51 państw ze 195 istniejących, a na samym szczycie uplasowały się Stany Zjednoczone, które odpowiadają za 14 konfliktów.
Caballero wziął pod uwagę także skłonność danego kraju do wywołania wojny ze względu na jego wydatki na wojsko w ujęcie globalnych wydatków zbrojeniowych. Pod tym względem również czołowym krajem okazały się Stany Zjednoczone.
Hiszpan obliczył prawdopodobieństwo, że to ludzkość dokona inwazji na obcą cywilizację. Doszedł do tego poprzez zsumowanie skłonności do konfliktów poszczególnych krajów, dzieląc to przez liczbę państw na świecie. Wynik to 0,028 procent – tyle ma wynosić prawdopodobieństwo.
Ludzkość podbije kosmos? Potrzeba jeszcze 259 lat, by o tym myśleć
Caballero postawił kolejny krok w swoim eksperymencie. A było nim oszacowanie kiedy mieszkańcy Ziemi będą w stanie opanować podróże międzygwiezdne. Wykorzystując skalę Kardaszowa obliczył, że do tego momentu brakuje nam jeszcze 259 lat. Co ważne, doktorant zauważył, że skłonności do wywoływania konfliktów maleją z czasem. Dlatego ryzyko podboju kosmosu przez Ziemian wynosi zaledwie 0,0014 procent.
Ludzkość podbije kosmos? Czy kosmici podbiją ludzkość?
W 2012 roku zespół badaczy SETI oszacował, że w naszej galaktyce może znajdować się ponad 15,5 tys. cywilizacji. Caballero, ocenił, że jeśli te miałyby podobne skłonności do podboju co Ziemianie, to agresywnych, wrogich i zainteresowanych konfliktem z Ziemią obcych cywilizacji jest dokładnie 4,24.
– Prawdopodobieństwo, że obca cywilizacja, z którą nawiążemy kontakt nas zaatakuje jest dwa rzędy wielkości mniejsze niż prawdopodobieństwo, że w Ziemię uderzy mordercza asteroida – ocenił Cabarello w swoim artykule.