Najzwyklejsza pojedyncza tęcza, tworzy się w momencie, gdy Słońce wyłania się zza chmur jeszcze podczas opadów deszczu. Wówczas promienie słoneczne padające na krople wody załamują się i odbijają, przez co na niebie pojawia się kolorowa tęcza. Nie jest to nadzwyczajne zjawisko. Innym przypadkiem jest biała tęcza. Pojawia się bardzo rzadko i w specyficznych warunkach atmosferycznych. Zjawisko z angielskiego nazywa się "fogbow", co znaczy tyle, co mglista tęcza.
Proces powstawania białej tęczy jest bardzo podobny do tego, który towarzyszy kolorowej. Jedyną różnicą jest to, że biała powstaje na kroplach unoszącej się w powietrzu mgły. Biała tęcza jest znacznie szersza niż zwykła tęcza, nie ma wyraźnych barwnych efektów, przez co zauważenie jej jest znacznie trudniejsze.
Ze względu na fakt, że biała tęcza pojawia się niezwykle rzadko, badacze i obserwatorzy często nazywają ją meteorologicznym cudem.
Biała tęcza - czy pojawia się w Polsce?
W Polsce parę razy udało się zaobserwować zjawisko białej tęczy. Ostatnio uchwycono je w okolicach Nowego Żmigrodu w województwie podkarpackim. Czy mamy szansę zobaczyć białą tęczę w naszym kraju w najbliższym czasie? Trudno powiedzieć.
Biała tęcza została ostatnio dostrzeżona w Dublinie w Irlandii. W Polsce była widywana również w Mielnie, ale również w Czarnym Dunajcu na Podhalu. Trzymamy kciuki, abyśmy mieli okazję ją ujrzeć znowu na własne oczy.