Szpital, pacjenci, łóżko szpitalne, choroba

i

Autor: Rawpixel.com, https://pl.freepik.com/, Freepik

Wiadomości

Niepokojące wyniki badań. Osiem procent Polaków choruje na nowotwory

2025-04-07 20:15

Z najnowszego Europejskiego Sondażu Społecznego wynika, że Polska jest w czołówce krajów, w których chorych na nowotwór jest więcej, niż wyleczonych. Obecnie na raka choruje osiem procent Polaków. Cztery procent ma tę chorobę za sobą. Najgorzej jest na Węgrzech, gdzie na nowotwory choruje 16 procent obywateli.

Wyniki badań mogą niepokoić. Polska w niechlubnej czołówce

Polska jest w czołówce krajów, w których chorych na nowotwór jest więcej niż wyleczonych – wynika z Europejskiego Sondażu Społecznego. Jego wyniki autorzy przedstawili w poniedziałek, 7 kwietnia podczas konferencji w Polskiej Akademii Nauk. Wynika z nich, że niemal trzy czwarte Polaków (68 proc.) ocenia stan swojego zdrowia jako bardzo dobry i dobry. Wyższą od nas ocenę zadeklarowali Irlandczycy (84 proc.), Grecy (83 proc.), Szwajcarzy (82 proc.), Austriacy (78 proc.), Szwedzi (75 proc.) i Norwegowie (74 proc.). Najniższą Litwini (55 proc.), Portugalczycy (57 proc.), Serbowie (58 proc.), Chorwaci i Niemcy (po 61 proc.).

Mimo tego dobrego samopoczucia wzrosła liczba osób z chorobami onkologicznymi. W 2015 r. 5 proc. ankietowanych deklarowało, że ma nowotwór, a obecnie takie doświadczenie ma 8 proc. badanych. Na tym samym poziomie pozostał odsetek osób, które miały w przeszłości problemy onkologiczne – 4 proc.

Jesteśmy w czołówce krajów, w których chorych na nowotwór jest więcej niż wyleczonych – zwrócił uwagę narodowy koordynator projektu ESS z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN dr Michał Kotnarowski.

Inaczej te proporcje wyglądają m.in. w Austrii, Islandii, Finlandii, Holandii, Norwegii i w Szwecji, gdzie wyleczonych jest dwukrotnie i trzykrotnie więcej niż chorujących. W Norwegii ta proporcja wynosi 2 proc. chorych i 6 proc. wyleczonych. W Europie najgorzej sytuacja wygląda na Węgrzech, gdzie 16 proc. społeczeństwa to pacjenci onkologiczni, a jedynie 3 proc. to osoby, które przeszły skuteczne terapie.

Radio ESKA Google News

Na co najczęściej chorują Polacy?

W badaniu zapytano też, jakie problemy zdrowotne najczęściej dotykają Polaków. Ankietowani najczęściej skarżyli się na ból pleców i szyi (32 proc.), najrzadziej zaś na schorzenia skóry (5 proc.). Silne bóle głowy, problemy z sercem i krążeniem deklaruje co ósma osoba. Co dwunasty respondent choruje na cukrzycę, a co piątemu doskwiera wysokie ciśnienie.

Na tle 24 badanych krajów jesteśmy chorobowymi średniakami. Na dolegliwości chorobowe skarżą się najczęściej Finowie, Niemcy i Belgowie, a najrzadziej Grecy, Węgrzy i Irlandczycy – powiedział dr Kotnarowski.

Według ESS nadwagę ma 40 proc. społeczeństwa, a otyłość – 20 proc. To więcej niż przed dekadą, kiedy nadwagę miało 33 proc. badanych, a otyłość – 18 proc.

Biorąc pod uwagę odsetek osób z nadwagą lub otyłością, to razem z Węgrami jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie – podkreślił dr Kotnarowski. Najrzadziej ten problem występuje w krajach takich, jak: Szwajcaria (41 proc.), Austria (45 proc.), Francja i Włochy (po 47 proc.).

W przypadku otyłości Polska ma trzeci najgorszy wynik w Europie. Więcej otyłych osób jest tylko w Islandii (25 proc.) i w Finlandii (21 proc.). Europejski Sondaż Społeczny to międzynarodowe badanie mierzące postawy i zachowania. Obecnie odbyła się jego 11. runda. Łącznie od początku projektu w badaniu wzięło udział ponad pół miliona respondentów. W Polsce realizowane jest przez konsorcjum Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego i Instytut Socjologii UMCS. Finansuje je Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Polscy czołgiści znów na poligonie. Nowe Abramsy już strzelają

Wieczorny Express - GENERAŁ LEON KOMORNICKI