Palmy. Wielkanoc. Niedziela Palmowa 2021. W tym roku upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone w budynku sakralnym. Ze względu na pandemię istnieje możliwość procesyjnego przejścia przez świątynię, ale jedynie z udziałem asysty. Zgodnie z obowiązującym w Polsce reżimem sanitarnym w miejscach kultu w nabożeństwach może uczestniczyć 1 osoba na 20 m kw., przy zachowaniu dystansu 1,5 m. Wierni zobowiązania są także do noszenia maseczek zakrywających usta i nos.
W związku z pandemią w poszczególnych diecezjach biskupi wydali stosowne dekrety na mocy których udzielili wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św.
Zwyczaj święcenia palm pojawił się w XI wieku. Zgodnie z tradycją przechowywane są przez cały rok. Powstałym z ich spalenia popiołem posypywane są głowy wiernych w Środę Popielcową.
W Polsce palmy robione są z gałęzi wierzbowych z baziami i z liści bukszpanu lub borówek. W niektórych regionach przygotowywane są także z suszonych kwiatów. Na Kurpiach np. palmy sięgają nawet 2-3 metrów wielkości i są przystrojone w sztuczne kwiaty.
Palmy. Wielkanoc. Niedziela Palmowa 2021
Na Rynku w Lipnicy Murowanej (pow. bocheński, woj. małopolskie) odbył się konkurs palm. Rozgrywany jest od 1958 r., ale mieszkańcy tej i okolicznych miejscowości konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów. W zeszłym roku konkurs był odwołany z powodu pandemii koronawirusa, w tym odbywa się bez udziału publiczności.