Papież Franciszek trafił 14 lutego do szpitala, by kontynuować leczenie zapalenia oskrzeli, na które chorował od dłuższego czasu. Z powodu hospitalizacji odwołane zostały najbliższe audiencje i uroczystości z jego udziałem. Wyniki badań przeprowadzonych w szpitalu wykazały, że papież zachorował na polimikrobiologiczną infekcję dróg oddechowych i konieczna była modyfikacja terapii. Jeszcze w poniedziałek, 18 lutego, Stolica Apostolska poinformowała, że stan Ojca Świętego jest stabilny. We wtorek watykańskie biuro prasowe podało jednak, że u papieża rozwija się obustronne zapalenie płuc. Choroba postępowała z uwagi na to, że Ojciec Święty chorował na rozstrzenie oskrzeli, czyli nieodwracalne rozszerzenie światła oskrzeli w wyniku uszkodzenia ich ściany.
Wierni na całym świecie opłakują Ojca Świętego, ale również zastanawiają się, kto go zastąpi.
Polecany artykuł:
Kiedy odbędzie się konklawe?
Obecnie w Stolicy Apostolskiej trwa sede vacante, co oznacza dosłownie „pusty tron”. To okres, kiedy stolica biskupia jest nieobsadzona, a administrowanie jest ograniczone do spraw najniezbędniejszych. Zazwyczaj trwa od 15 do 20 dni. Po tym czasie zwoływane jest ogólne zgromadzenie kardynałów do wyboru papieża, czyli konklawe. Kardynałowie dokonują wyboru w słynnej Kaplicy Sykstyńskiej. Zwyczajowo wybierają następcę pośród siebie, ale mogą zagłosować na kogoś spoza Kolegium Kardynałów, liczącego obecnie 138 osób.
Jak przebiega konklawe?
Zgromadzenie musi zakończyć się wyborem papieża i to większością głosów (co najmniej 2/3 wszystkich głosów). Czas na podjęcie decyzji jest nieograniczony. Konklawe zazwyczaj trwa kilka dni, ale w historii zdarzały się przypadki, kiedy kardynałowie debatowali kilka miesięcy. Konklawe kończy się, kiedy kandydat z największą ilością głosów przyjmie wybór na Biskupa Rzymskiego i nada sobie imię. Właśnie wtedy nad Kaplicą Sykstyńską wierni zobaczą biały dym, będący symbolem podjęcia decyzji przez Kolegium Kardynałów.