Rower jako środek transportu lub rekreacji sprawdza się rewelacyjnie. Szczególnie wiosną i latem, kiedy znacznie przyjemniej jest poruszać się jednośladem, niż stać samochodem w korkach. Powinniśmy jednak pamiętać, że nasz rower, tak samo jak samochód, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. A mowa o obowiązkowym wyposażeniu. Sprawdź, jakie elementy musisz mieć w swoim rowerze, by nie dostać mandatu i uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Obowiązkowe wyposażenie roweru. Nie masz TEGO? Możesz otrzymać mandat
Każdy rower poruszający się po drogach publicznych musi być wyposażony w kilka istotnych elementów:
- z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
- z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno
- światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
- w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Regulują to przepisy w ustawie Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.
Obowiązkowe światła w rowerze. Kiedy trzeba ich używać?
Świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru należy używać od zmierzchu do świtu, przejeżdżając przez tunele, a także w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza - mgła, deszcz itp. - Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe - tłumaczy policja.
Co grozi za brak obowiązkowego wyposażenia roweru?
W przypadku braku któregoś z elementów obowiązkowego wyposażenia roweru możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Powinniśmy mieć też na uwadze bezpieczeństwo zarówno nasze, jak również innych uczestników ruchu drogowego. Konsekwencje mogą być o wiele gorsze niż mandat.
Szczegółowe informacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia m.in. roweru znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2016 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.