Karol III następcą królowej Elżbiety II
Król Karol III włada Zjednoczonym Królestwem od 8 września 2022 roku. Tron objął po śmierci swojej matki, panującej przez 69 lat Elżbiety II. Tuż po przejęciu władzy przez Karola wiele osób zaczęło zadawać pytania o to, kto zastąpi go na tronie. Biorąc pod uwagę podeszły wiek nowego króla nie powinno to dziwić. Pełna lista sukcesji liczy ponad 5700 osób, lecz w praktyce szansę na koronę ma tylko kilka osób. Jakie są zasady przejmowania tytułu królewskiego i kto zastąpi Karola III po jego śmierci? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie pod materiałem wideo.
Zasady wyznaczania następcy tronu Wlk. Brytanii
Od 2013 roku określa je dokument Succession to the Crown Act (pol.: Ustawa o sukcesji korony). W stosunku do poprzednich aktów (Bill of Rights z 1689 roku i Act of Settlement z 1701 roku), wniósł kilka istotnych zmian.
Po pierwsze, zniósł primogeniturę męską, czyli pierwszeństwo mężczyzn w kolejce do tronu. Oznacza to, że młodszy syn nie poprzedza starszej córki w linii sukcesji. Po drugie, poślubienie katolika nie odsuwa od dziedziczenia tronu. Po trzecie, zgody monarchy wymagają jedynie małżeństwa pierwszych 6 kandydatów do tronu. Małżeństwa pozostałych kandydatów mogą być zawierane bez niej i nie skreśla to ich z linii sukcesji.
Kto obejmie tron po Karolu III?
Następcą tronu jest obecnie William, najstarszy syn Karola z jego pierwszego małżeństwa z Dianą Spencer. Po 8 września został księciem Kornwalii i Rothesay. To tradycyjne tytuły przysługujące oficjalnemu następcy tronu.
Dalej w linii sukcesji są dzieci Williama, Jerzy z Walii (ur. 22 lipca 2013), Karolina z Walii (ur. 2 maja 2015) i Ludwik z Walii (ur. 23 kwietnia 2018)
Piątą osobą w linii sukcesji do brytyjskiego tronu jest brat Williama, książę Harry. Tuż za nim na liście figurują zaś jego dzieci: Archibald Mountbatten-Windsor (ur. 6 maja 2019) i Elżbieta Mountbatten-Windsor (ur. 4 czerwca 2021).