Narodowy Spis Powszechny odbywa się raz na 10 lat. Jak czytamy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego jest to bardzo ważne i jednocześnie największe przedsięwzięcia statystyczne podejmowane nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Państwo pyta obywateli "„ilu nas jest”, „kim jesteśmy”, „jak żyjemy” oraz o inne istotniejsze informacje związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. Narodowy Spis Powszechny 2021 ruszy w kwietniu. Obecnie trwają poszukiwania osób, które będą przeprowadzały rozmowy z mieszkańcami i wypełniały specjalne ankiety. Jakie warunki trzeba spełniać, by zostać rachmistrzem? Na jakie zarobki mogą liczyć takie osoby? Na wszystkie te pytanie odpowiadamy na naszej stronie internetowej.
Rachmistrz - jakie wymagania?
Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
- mieć ukończone 18 lat,
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Rachmistrz - jak się zgłosić?
Można to zrobić w przynależnym do miejsca Waszego zamieszkania urzędzie. Wystarczy wysłać zgłoszenie pocztą, mailem lub złożyć je osobiście w siedzibie urzędu. Jest też opcja online. Za pośrednictwem platformy ePUAP: należy wybrać formularz wniosek ogólny do urzędu i dołączyć w załączniku skan podpisanej oferty (plik w formacie.jpg,.pdf).
Swoje zgłoszenia można przesyłać maksymalnie do 9 lutego.
Rachmistrz - ile można zarobić?
To pytanie, które pojawia się bardzo często. Do tej pory stawka zależała od rodzaju przeprowadzonej ankiety. Za rozmowę telefoniczną rachmistrz otrzymywał 4 złote brutto. Z kolei za ankietę przeprowadzoną osobiście 6 złotych brutto. Wszystko jednak wskazuje na to, że stawki te zostaną ujednolicone. Wszystko oczywiście przez pandemię koronawirusa.
Za każdą poprawnie wypełnioną ankietę rachmistrz otrzymywałby 6 zł brutto. Ostateczne decyzje w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadły. Praca odbywa się na podstawie umowy zlecenie. Trudno określić, ile ankiet będzie w stanie wypełnić jedna osoba podczas całego dnia pracy, dlatego też ostateczne zarobki zależą od zaangażowania rachmistrza i tempa jego pracy.
Rachmistrz - kto to? Co należy do jego obowiązków?
Rachmistrzowie spisowi będą pozyskiwać dane bezpośrednio lub telefonicznie (w zależności od aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19). Będą oni rozmawiać z wyznaczonymi mieszkańcami, a ich odpowiedzi umieszczać w specjalnych ankietach, które będą dostępne na komputerach lub tabletach. Zdecydowanie jest to praca dla osób, które lubią kontakt z drugim człowiekiem.
Narodowy Spis Powszechny 2021 potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Niewykluczone jednak, że po nowelizacji ustawy o NSP 2021 zostanie przedłużony do 30 września 2021 r.