"Nasza technologia to odpowiedź na pandemię"
Innowacyjne rozwiązanie, na które wpadli naukowcy z Krakowa, pozwoli zwalczyć wirusy w domu, szpitalach, szkołach, centrach handlowych czy też w transporcie publicznym. Zespół inżynierów start-upu Smart Nanotechnologies z podkrakowskiej Alwerni właśnie zakończył badania swoich innowacyjnych technologii pozwalających aplikować nanosrebro do szerokiej grupy materiałów. Badania wykazały, że wyprodukowane w ten sposób produkty ceramiczne (okładziny, zlewozmywaki) czy polimerowe (termoplasty, żywice, pianki), jak również wiele innych materiałów, które nas na co dzień otaczają niszczą ponad 90 procent bakterii i prawie sto procent wirusów. Zabezpieczenie powierzchni przed rozwojem mikroorganizmów jest niezwykle istotne, zważywszy na epidemię koronawirusa i duże prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych tego typu zagrożeń na świecie - mówią eksperci.
- Od niemal roku cały świat żyje w nowej rzeczywistości. Pandemia to coś, czego współczesny człowiek nie widział w takiej skali i o takim zasięgu. Podstawą przeciwdziałania takim zjawiskom nie jest leczenie, ale też profesjonalnie przeprowadzana, skuteczna dezynfekcja. Produkty Smart Nanotechnologies dają szansę na skuteczną ochronę - mówi prof. Zygmunt Pejsak z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w Krakowie.
Zagraniczne firmy zainteresowane polskim wynalazkiem
Pierwsi chętni na polską technologię za granicą już są. - Naszym wynalazkiem zainteresował się już zachodni koncern. Prowadzimy w tej chwili zaawansowane rozmowy z włoską firmą - mówi prezes Smart Nanotechnologies Wiesław Hałucha. - Z kolei w kraju dopinamy kontrakt z jednym z największych producentów ceramiki - dodaje Hałucha.
- Naukowcy prowadzący w omawianym zakresie badania twierdzą, że nanocząstki srebra działają destrukcyjnie na bakterie na wiele sposobów, z czego przynajmniej trzy są doskonale opisane i udowodnione. Wiemy na przykład że nanosrebro niszczy błonę komórkową, DNA patogenu oraz znajdujący się w cytoplazmie komórek jego rybosom, którego uszkodzenie uniemożliwia mnożenie się bakterii. Ciekawostką jest, że srebro łączy się z białkami przez tzw. mostki siarczkowe, które nie występują u organizmów wyższych, czyniąc je stosunkowo bezpieczną dla człowieka substancją. Smart Nanotechnologies od lat pracuje nad nowoczesnymi dezynfektykami. - Muszę przyznać, że ma na tym polu duże doświadczenie i sporo sukcesów. Słyszałem wiele opinii i widziałem wiele raportów z przeprowadzonych badań, które wykazują biobójcze działanie zarówno wobec wirusów, bakterii jak i grzybów. Niektóre z tych prac można śmiało nazwać pionierskimi, co szczególnie cieszy biorąc pod uwagę, że tworzą je młodzi polscy naukowcy. Te produkty doskonale wpisują się w potrzeby rynku - mówi prof. Zygmunt Pejsak.
Czytaj także: Puste sale i brak lekarzy. Problem z rekrutacją do szpitala Południowego w Warszawie
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!