Wyniki naboru na studia stacjonarne w roku akademickim 2024/2025 na wielu uczelniach w Polsce publikowane są online w terminie od 12 lipca 2024 do 31 października 2024 roku. Najpopularniejsze uczelnie w naszym kraju od dawna mają pełne listy przyszłych studentów, a na niektóre kierunki było znacznie więcej chętnych, niż przewidzianych miejsc. Które kierunki cieszyły się największą popularnością w roku akademickim 2024/2025?
Zobacz także: Kultowa zabawka z lat 90. powraca! Kiedyś wszyscy chcieli mieć ten gadżet
Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce w 2024 roku
Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że od lat wśród najpopularniejszych kierunków wybieranych przez polskich studentów znajdują się informatyka, psychologia oraz zarządzanie. Jednakże maturzyści śledzą dynamicznie zmieniający się rynek pracy, a uczelnie dostosowują swój program do jego potrzeb. W 2024 roku najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce odzwierciedlają zarówno trendy na rynku pracy, jak i zmieniające się potrzeby gospodarki cyfrowej. W nadchodzącym roku akademickim na kilku czołowych polskich uniwersytetach pojawiły się kierunki związane ze sztuczną inteligencją czy energetyki jądrowej. Studenci coraz częściej wybierają kierunki techniczne, medyczne oraz te związane z nowymi technologiami, gdyż wierzą, że właśnie dzięki studiom na tych kierunkach w przyszłości mogą liczyć na wysokie zarobki.
Zainteresowanie studiami w Polsce. Na jedno miejsce aplikowało nawet 30 osób!
Jak możemy przeczytać na stronach Uniwersytetu Warszawskiego, w roku akademickim 2024/2025 największą popularnością wśród studentów ubiegających się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie cieszył się kierunek lekarski. Tu o przyjęcie na jedno miejsce ubiegało się aż 30,2 kandydata! Najwięcej zapisów na rok akademicki 2024/2025 na Uniwersytecie Warszawskim dokonano na następujące kierunki:
- psychologia, stacjonarne, jednolite magisterskie (2 742 osoby);
- zarządzanie, stacjonarne, pierwszego stopnia (2 683);
- ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria, stacjonarne, pierwszego stopnia (2 411);
- filologia angielska – językoznawstwo, filologia angielska – literatura i kultura, stacjonarne, pierwszego stopnia (1 928);
- prawo, stacjonarne, jednolite magisterskie (1 867).
Natomiast na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2024 roku najwięcej studentów zainteresowanych było nowo otworzonym kierunek studiów I stopnia: sztuczna inteligencja. Krakowska uczelnia odnotowała aż 159 zgłoszeń przy limicie 20 miejsc, co daje 7,95 osoby na jedno miejsce!
Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu najwięcej osób chciało w tym roku studiować psychologię. Tam na jedno miejsce zgłosiło się około 18 osób. Drugim najbardziej obleganym kierunkiem na poznańskiej uczelni była filologia koreańska - około 13 osób na miejsce, a także zarządzanie i prawo w biznesie, gdzie zgłosiło się około 10 osób na miejsce.
Na Politechnice Warszawskiej najwięcej chętnych zgłosiło się na kierunek cyberbezpieczeństwo - 19,1 aplikacji na miejsce, mechanika i projektowanie maszyn - 13,8 aplikacji na miejsce, a także matematyka i analiza danych - 11,9 kandydata na jedno dostępne miejsce.
Wyraźnie widać, że tegoroczni maturzyści, wybierając obszar studiów, kierują się dynamicznymi zmianami na rynku pracy. Jesteście zdziwieni takimi wynikami?
Listen on Spreaker.