Niskie ciśnienie, a bóle głowy
Jak poinformował portal twojapogoda.pl różnica w ciśnieniu między północnymi a południowymi województwami w kraju sięgać będzie przeszło 20 hPa. Na wybrzeżu odnotowano ciśnienie w wysokości 975 hPa, hPa, a na południu 998 hPa. Negatywne skutki tak niskiego ciśnienia odczują osoby wrażliwe na wahania pogody.
Najczęstszymi dolegliwościami, jakie możemy odczuwać przy tak niskim ciśnieniu to ból głowy, łamanie w kościach, a także senność, rozdrażnienie, znużenie i rozkojarzenie. Ważne, aby w trakcie takiej pogody jak dziś kierowcy zachowali zdwojoną ostrożność. Zapowiadane opady i silny wiatr mogą powodować senność w trakcie monotonnej jazdy na długich dystansach i przyczyniać się do większej liczby wypadków na drogach.
Tak niskie ciśnienie jest również groźne dla osób cierpiących na choroby układu krążenia, które mogą odczuwać nasilenie się objawów chorobowych. Niestety udowodniono, że podczas największych wahań ciśnienia odnotowuje się wzrost liczby zgonów wśród osób z chorobą wieńcową. Negatywne skutki niskiego ciśnienia odczują także osoby chorujące na nadciśnienie. U osób z tą chorobą mogą pojawić się bóle głowy, a także bóle migrenowe. W takich sytuacjach częste picie kawy, czy palenie papierosów może nam jedynie zaszkodzić. Należy jak najczęściej odpoczywać, np. uciąć sobie popołudniową drzemkę.
Jakie ciśnienie jest dla nas optymalne?
Naukowcy uznali, że optymalne dla naszego zdrowia jest ciśnienie wartości 1013 hPa. Jest to średnia wartość ciśnienia na świecie zmierzonego na poziomie morza. Zdaniem naukowców ciśnienie powyżej tej wartości jest uważane za wysokie, zaś poniżej za niskie. To właśnie takie ciśnienie, panuje na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!