Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla połowy kraju. Najsilniejsze porywy wiatru dochodzące do 95 km/h prognozowane są wzdłuż Wybrzeża. Wiatr będzie wiał z zachodu. Miejscami mogą występować również burze. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 9.00 do wieczora. Prawdopodobieństwo przewidywanych zjawisk atmosferycznych synoptycy oceniają na 80 procent.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem - lista województw:
- zachodniopomorskie,
- pomorskie,
- lubuskie;
- wielkopolskie,
- kujawsko-pomorskie;
- łódzkie,
- mazowieckie,
- podlaskie,
- warmińsko-mazurskie.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem - lista województw:
- zachodniopomorskie w powiatach: Świnoujście, polickim, Szczecin, goleniowskim, kamieńskim, gryfickim, łobeskim, świdnickim, kołobrzeskim, białogardzkim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim;
- pomorskie w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim.
Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia - co oznaczają?
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Przy ostrzeżeniu drugiego stopnia przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Mieszkańcy regionów objętych tym ostrzeżeniem powinni stosować się do wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Swoje plany należy dostosować do warunków pogodowych.