W Europie powstanie nowe państwo. Albania wydzieli enklawę w stolicy
Jak donosi portal Euronews.com, premier Albanii Edi Rama zapowiedział powstanie nowego państwa, enklawy na terenie stolicy Albanii, Tirany. Plan zakłada przekształcenie zakonu sufickiego muzułmanów Bektaszytów w suwerenny kraj. Celem wprowadzenia takiej zmiany jest promowanie umiarkowanej i tolerancyjnej wersji islamu, z której - według słów tamtejszego szefa rządu - Albania ma być dumna. Według zaprezentowanych założeń w Suwerennym Państwie Zakony Bektashi można będzie spożywać alkohol, nie będą obowiązywały natomiast normy dotyczące stroju oraz inne ograniczenia dotyczące stylu życia.
Przemawiając w Organizacji Narodów Zjednoczonych, Edi Rama podkreślał tolerancję Albańczyków. W swojej wypowiedzi przypomniał, że jego kraj przyjął żydowskich uchodźców uciekających przed nazistami podczas II wojny światowej i udzielił schronienia Afgańczykom po dojściu talibów do władzy trzy lata temu. Wspomniał również, że to właśnie z Albanii pochodziła święta Kościoła katolickiego, Matka Teresa z Kalkuty.
Suwerenne Państwo Zakonu Bektaszytów ma mieć powierzchnię stanowiącą niecałe 25% Państwa Watykańskiego, bo 10 km2. Mimo tak niewielkiego obszaru nowy kraj ma posiadać własną administrację, paszporty i wyznaczone granice. Przywódcą utworzonego państwa ma zostać przywódca duchowy zakonu Dervish Baba Mondi.
Zakon Bektaszytów. Historia muzułmańskiego bractwa
Ruch bektaszytów, będący odnogą sufizmu, mistycznego nurtu w islamie, niemal od początku był znany ze swojego liberalnego podejścia do zasad wiary muzułmańskiej. Narodził się w XIII w. regionie Anatolii w Turcji, gdzie miał powiązania z janczarami i z tego względu duży wpływ na politykę w imperium osmańskim. Działalność zakonu dwukrotnie była zakazywana: po raz pierwszy w XVII wieku przez sułtana Mahmuda II, a potem w 1925 roku przez Mustafa Kemal Atatürka, założyciela Republiki Tureckiej, który wprowadził świecki model państwa. W świecie islamu uznawani są za herezję zarówno przez muzułmanów szyickich, jak i sunnitów. Ich wierzenia obejmują bowiem elementy chrześcijańskie i pogańskie (m.in. wiarę w magię liter). Zakonnicy żyją w celibacie. Obecnie bektaszytów można spotkać w Albanii, Kosowie i Macedonii Północnej.