Kompletacją i analizują wszystkich danych odnośnie przyczyn zgonów w poszczególnych państwach zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dzięki temu mamy wiedzę na temat aktualnie najbardziej śmiercionośnych dolegliwości i schorzeń.
Czytaj także: Вами ФМ, ZWami FM. Radio dla mniejszości ukraińskiej w Polsce! Jak słuchać?
Według informacji przekazanych w ostatnich raportach WHO najczęstszą przyczyną zgonów na świecie jest choroba niedokrwienna serca, zwana potocznie chorobą wieńcową. W następnej kolejności znajduje się udar oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc. Następne miejsca zajęła infekcja dolnych dróg oddechowych, choroby noworodków, rak tchawicy, płuc i oskrzeli oraz choroba Alzheimera. W Europie najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu krążenia, czyli niedokrwienne serca oraz udar. Następnie nowotwory oraz choroby układu oddechowego.
Polskim odpowiednikiem WHO, które ma za zadanie właśnie kompletować wszystkie informacje na temat najpoważniejszych schorzeń i dolegliwości jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH (Państwowy Zakład Higieny). W marcu ta instytucja przedstawiła najnowsze dane odnośnie umieralności w kraju nad Wisłą (chodzi o pierwszą połowę 2021 roku). Na co zatem najczęściej umierają Polacy? Czy najbardziej śmiercionośne schorzenia i dolegliwości pokrywają się z tymi w Europie i na świecie?
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]
Polecany artykuł: