Msza za papieża Franciszka w polskim kościele w Rzymie. „Wyraz wdzięczności za jego posługę”

i

Autor: Rex Features/East News

Wydarzenia

Msza za papieża Franciszka w polskim kościele w Rzymie. „Wyraz wdzięczności za jego posługę”

2025-04-25 19:36

Wzruszająca atmosfera towarzyszyła mszy odprawionej w piątek w polskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Liturgii przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, a koncelebrowało ją kilkudziesięciu polskich kapłanów. Wypełniona po brzegi świątynia zgromadziła nie tylko mieszkających w Rzymie Polaków, ale też licznych pielgrzymów, którzy przybyli na pogrzeb Ojca Świętego. Wierni wspólnie modlili się w intencji papieża Franciszka, dziękując za jego pontyfikat.

Polacy modlą się za papieża Franciszka

Msza święta w rzymskim kościele św. Stanisława miała wyjątkowy, podniosły charakter. Zgromadziła wspólnotę wiernych, duchownych oraz polskie władze dyplomatyczne. Obecny był m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.

- Była ona wyrazem wdzięczności za posługę papieża Franciszka dla Kościoła i dla nas - podkreślił administrator świątyni, ks. Tomasz Jarosz.

Wierni łączyli się w modlitwie w intencji Ojca Świętego, który przez ponad dekadę pełnił swoją posługę jako następca św. Piotra. Uczestnicy liturgii mówili, że udział w tej mszy to dla nich duchowe przygotowanie do sobotnich uroczystości pogrzebowych.

Wspomnienie wizyty Franciszka i słów do Polaków

W homilii arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał, że papież Franciszek odwiedził polski kościół w Rzymie 4 maja 2014 roku – zaledwie tydzień po kanonizacji św. Jana Pawła II. Przywołał wówczas słowa, które Franciszek skierował do polskich wiernych.

- Jesteście częścią narodu, który był bardzo doświadczony w swojej historii. Naród polski dobrze wie, że aby wejść do chwały, trzeba przejść przez mękę i krzyż. Święty Jan Paweł II jako godny syn swej ziemskiej ojczyzny szedł tą drogą – mówił wtedy papież.

Te słowa – przypomniane w piątek przez metropolitę krakowskiego – zabrzmiały szczególnie mocno w kontekście pożegnania papieża, który wielokrotnie podkreślał swoje duchowe związki z Polską i pontyfikatem Jana Pawła II.

Rzym pełen polskich pielgrzymów

Jak relacjonowali uczestnicy mszy, wielu z nich przyjechało do Rzymu specjalnie, by uczestniczyć w sobotnim pogrzebie papieża Franciszka. Świątynia przy Via Botteghe Oscure, położona niedaleko Placu Weneckiego, stała się tego dnia miejscem modlitwy, zadumy i wspólnoty.

W piątkowy wieczór polski kościół w Rzymie tętnił życiem i modlitwą – symbolem jedności wiernych z całego świata w obliczu śmierci duchowego przywódcy Kościoła katolickiego.

Dziękczynienie i oczekiwanie na ostatnie pożegnanie

Msza za papieża Franciszka była nie tylko chwilą refleksji, ale też świadectwem więzi, jaką łączył z polskimi katolikami. Wypowiedziane i przywołane słowa wybrzmiały jako hołd dla jego nauczania i postawy. Wierni zgromadzeni w kościele zapowiedzieli swój udział w sobotnich uroczystościach pogrzebowych, które będą jednym z największych wydarzeń religijnych ostatnich lat.

Polacy w Rzymie – zarówno ci mieszkający na stałe, jak i pielgrzymi – żegnają papieża Franciszka z wdzięcznością, pamięcią i modlitwą.

Opracował: Dawid Piątkowski, źródło: PAP

RZ czy Ż? Jak napiszesz to słowo?
Pytanie 1 z 35
Jak zapiszesz to słowo?
Wieczorny Express - Artur Bartoszewicz 25.04.2025