30 tysięcy złotych od ZUS. Jak je dostać?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że każda osoba posiadająca subkonto emerytalne w ZUS ma prawo wskazać osoby, które po jej śmierci będą uprawnione do przejęcia zgromadzonych tam środków. Taka dyspozycja może być w każdej chwili zmieniona.
Dla wyjaśnienia – subkonto to część indywidualnego konta emerytalnego prowadzonego przez ZUS. Jest ono zakładane dla osób będących członkami OFE oraz tych, którzy do OFE nie przystąpili, ale urodzili się po 1968 roku.
Osoby, które nie mają zawartej umowy z otwartym funduszem emerytalnym, powinny pamiętać o obowiązku złożenia oświadczenia dotyczącego stosunków majątkowych z małżonkiem. Mają one również możliwość wskazania osób, które po ich śmierci będą mogły ubiegać się o wypłatę środków z subkonta. Jeśli takie osoby nie zostaną wskazane, pieniądze automatycznie wchodzą do masy spadkowej.
W przypadku śmierci osoby, dla której ZUS prowadził tylko subkonto (czyli nie była członkiem OFE), wypłata środków następuje na wniosek uprawnionych osób – zgodnie z wcześniejszymi wskazaniami zmarłego.
– Środki zgromadzone na subkoncie są dzielone na podstawie złożonego wcześniej oświadczenia oraz wniosku osoby uprawnionej – informuje ZUS. – Jeśli część środków nie podlega podziałowi w ramach wspólnoty majątkowej małżeńskiej, trafiają one do osób wcześniej wskazanych, a w przypadku ich braku – stają się częścią spadku.
Co ważne, nie ma potrzeby korzystania z pośredników – wystarczy samodzielnie udać się do placówki ZUS i złożyć stosowny wniosek. Formularze potrzebne do przeprowadzenia procedury są dostępne na stronie internetowej Zakładu. Średnia kwota znajdująca się na subkontach osób zmarłych to obecnie około 29 tysięcy złotych.
Wypłata środków z subkonta w ZUS dla członków OFE
Jeśli osoba ubezpieczona posiada subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), proces podziału środków rozpoczyna się właśnie w funduszu emerytalnym. Oznacza to, że w przypadku śmierci ubezpieczonego, najpierw należy złożyć odpowiedni wniosek do OFE, aby uzyskać środki. Fundusz ma obowiązek poinformować ZUS o dokonanym podziale – zarówno o osobach uprawnionych do przejęcia środków z rachunku OFE, jak i o wysokości przysługujących im udziałów. Musi to zrobić w terminie 14 dni od przeprowadzenia podziału.
Dopiero po otrzymaniu tej informacji ZUS przystępuje do dalszych działań. Podział środków zgromadzonych na subkoncie następuje w oparciu o dane przekazane przez fundusz emerytalny. Zgodnie z przepisami, Zakład ma maksymalnie trzy miesiące na dokonanie podziału i wypłatę należnych pieniędzy z subkonta.
ZOBACZ TEŻ: Wielkanoc 2025. Ceny produktów świątecznych. Ile zapłacimy na targu?