Wielu z nas ma w zwyczaju życzyć "smacznego" osobie, która spożywa posiłek. Okazuje się jednak, że według zasad savoir-vivre nie powinniśmy tego robić. Trudno jest bowiem podziękować za życzenie smacznego, kiedy mamy buzię pełną jedzenia. Ponadto złamalibyśmy zasadę etykiety, według której nie mówi się z pełnymi ustami.
Kto bezwzględnie nie powinien życzyć smacznego? Przede wszystkim mężczyzna - gospodarz domu, który nie przygotowywał posiłku. Byłoby to zlekceważenie np. kobiety, która spędziła w kuchni kilka godzin. Gafą byłoby również to, gdyby to zaproszeni goście życzyli smacznego innym uczestnikom spotkania. Mogłoby to oznaczać, że są zniecierpliwieni i nie mogą doczekać się jedzenia. Smacznego nie powinni życzyć także goście restauracji, ponieważ w ich ustach to słowo brzmiałoby jak wyrażenie niepokoju, że przyniesiony posiłek niekoniecznie jest smaczny.
ZOBACZ TEŻ: Jak założyć kostkę do WC? Cały czas ROBILIŚMY TO ŹLE! Nagranie z TikToka hitem internetu
Czy zatem powinniśmy wyrzucić słowo "smacznego" z naszego słownika? Niezupełnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy własnoręcznie przygotowaliśmy posiłek. Wówczas przed rozpoczęciem jedzenia, możemy życzyć naszym gościom "smacznego". Dotyczy to gospodyni, która włożyła wysiłek w przygotowanie posiłku, lub kucharza w restauracji - ewentualnie kelnera.
Innym, równie niekulturalnym zwrotem jest "na zdrowie" w sytuacji, gdy ktoś właśnie kichnął. Według zasad dobrego zachowania powinniśmy to zlekceważyć.