Morsowanie w ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie zyskuje na popularności. Prawdziwa jej fala uderzyła jednak w mediach społecznościowych na początku 2021 roku, gdy sieć zaczęła zalewać masa zdjęć osób, które zdecydowały się wejść do lodowatej wody w stroju kąpielowym, czapce i rękawiczkach, na własnej skórze doświadczając, co takiego inni widzą w morsowaniu. Internet nie mógł przejść wobec tego obojętnie. Wielu zarzuca autorom fotek, że zdecydowali się nie zadbać o zdrowie, ale „polansować się” na Facebooku czy Instagramie, a morsowanie to chwilowy trend, który szybko wybiją sobie z głowy.
Skąd się wziął?
ZOBACZ TEŻ: Morsowanie w Poznaniu coraz popularniejsze. Co dają kąpiele w lodowatej wodzie?
Morsowanie: MEMY. Nowy trend czy styl życia?
Jedną z odpowiedzi może być fakt ograniczenia dostępu do siłowni czy innych obiektów sportowych. W obecnych czasach te pierwsze kojarzą się niektórym nie tylko ze zdrowym stylem życia i dbaniem o kondycję fizyczną, ale lansem, ponieważ „jeśli byłeś na siłowni, ale nie zrobiłeś fotki, to tak jak byś nie ćwiczył”. Podobnie zaczyna być obecnie wchodzenie do lodowatej mody, stąd w Internecie powoli roi się od memów o morsowaniu. Czy to chwilowy trend, a może styl życia, na który decydować się będzie coraz więcej osób w różnym wieku?
Tego nie wiemy. Jesteśmy jednak przekonani, że memy o morsowaniu poprawią Wam humor! Sprawdźcie najlepsze, przechodząc do galerii (kliknij zdjęcie główne lub niżej)
Morsowanie – co to jest? Na czym polega?
Morsowanie to zanurzenie lub krótkotrwała kąpiel w zimnej wodzie – jeziorze, rzece czy innym zbiorniku wodnym, czasami odbywające się w przeręblu. Zwykle ma charakter grupowy. Sezon na morsowanie, w zależności od warunków pogodowych, rozpoczyna się późną jesienią i trwa do wiosny. Kąpiel odbywa się zwykle, gdy temperatura wody spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Każda z nich poprzedzona jest rozgrzewką mającą podnieść tętno i ogólną temperaturę ciała, aby zapobiec hipotermii, czyli oziębieniu organizmu.
Jakie są zalety morsowania?
Regularne kąpiele w „lodowatej” wodzie sprzyjają:
- ogólnej poprawie kondycji i wydolności,
- poprawie odporności organizmu,
- adaptacji w trudnych warunkach,
- poprawie samopoczucia – kondycji nie tylko ciała, ale i ducha.
Jak zostać morsem?
Amatorzy zimnych kąpieli często skupiają się w klubach. Najstarszą organizacją tego typu w Polsce jest Gdański Klub Morsów działający od 1975 roku. Warto dodać, że nie każdy może zostać morsem – przed przystąpieniem do zimnych kąpieli trzeba skonsultować z lekarzem stan swojego zdrowia pod kątem m.in. układu krążenia, nerek czy ogólnej kondycji psychofizycznej.