Premier Mateusz Morawiecki był wczoraj w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie po południu spotkał się z mieszkańcami gminy Zakrzewo i promował nowy program Zjednoczonej Prawicy "Polski Ład". Podkreślił, że w Polskim Ładzie zaplanowano kolejne "wielkie środki na inwestycje" dla samorządów, a jest to możliwe - jak dodał - m.in. dzięki naprawie systemu finansów publicznych. - On już nie jest jak szwajcarski ser. Za naszych poprzedników po różnych urzędach skarbowych - można powiedzieć - hulał wiatr jak po dzikich polach. Bo pieniądze wypływały z tych budżetów jak przez durszlak. I dlatego, szanowni państwo, od tego zaczęliśmy nasze reformy, no bo z pustego i Salomon nie naleje - mówił Morawiecki. Dodał, że program 500 plus był „próbą”, która nie spełniła oczekiwań! Czy to koniec sztandarowego programu?
Spis treści
- Morawiecki obwieszcza koniec 500 Plus?
- Morawiecki obwieszcza koniec 500 Plus? Będą inne programy w „Polskim Ładzie”
CZYTAJ TAKŻE: Koniec 500 plus już w 2023 roku. Jarosław Gowin ujawnia: „polski budżet czekają drastyczne cięcia”
Morawiecki obwieszcza koniec 500 Plus?
Premier chwaląc „Polski Ład” przyznał, że program 500 plus był "próbą", która nie spełniła oczekiwań "proludnościowych" rządu.
- Ale spełnił nasze oczekiwania społeczne, bo nie ma już tak wiele ubóstwa, nie ma już tak wiele kupowania w sklepach +na zeszyt+, na kredyt. (...) Dzisiaj trochę łatwiej jest związać koniec z końcem. Łatwiej jest dzisiaj planować życie w gminie, życie w powiecie, życie w gospodarstwie rolnym. I dlatego, szanowni państwo, zaplanowaliśmy też kolejne programy - zaznaczył Morawiecki.
Morawiecki obwieszcza koniec 500 Plus? Będą inne programy w „Polskim Ładzie”
Według Morawieckiego Polska otrzymuje dziś "pochwały z Komisji Europejskiej, z instytucji międzynarodowych", co - jak zaznaczył premier - jest najlepszym dowodem na to, że finanse publiczne są w dobrym, bardzo dobrym stanie. Morawiecki zadeklarował, że w ramach "Polskiego Ładu" rząd zaplanował m.in. kontynuację, ale też poszerzenie obecnych programów społecznych.
- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli środki po to, żeby wspomagać młode rodziny, jak się urodzi drugie, trzecie i kolejne dzieci, między 13 a 36 miesiącem życia. Wtedy - mówią nam specjaliści - jest najtrudniej, najciężej. Wtedy najtrudniej wrócić na rynek pracy mamie czy tacie, wtedy trzeba im najbardziej pomagać, wtedy mają najniższe wynagrodzenia, wiadomo, że tak jest na początku drogi zawodowej. Dlatego w Polskim Ładzie mamy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" - podkreślił premier.