Komisarz Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji w rozmowie z PAP poinformował, że w ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze stołecznego wydziału do walki z przestępczością narkotykową ustalili, że od 2015 roku 26 osób mogła wprowadzić do obrotu ponad 700 kilogramów narkotyków w postaci kokainy, amfetaminy, mefedronu, tabletek ekstazy i ziela konopi.
Policjant wskazał, że do zatrzymania doszło kilka dni temu. Podczas akcji stołeczni policjanci wspierani byli przez wspierali funkcjonariuszy Biura Kryminalnego KGP, Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, CPKP "BOA", SPKP w Warszawie i Łodzi. "Policjanci jednocześnie weszli do 41 mieszkań w Warszawie, Nowym Dworze Mazowieckim, Sochaczewie, Sokołowie Podlaskim, Grójcu i Siedlcach" - podkreślił komisarz.
Przekazał, że podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali 26 osób w wieku od 30 do 57 lat. "W trakcie przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych policjanci zabezpieczyli, m.in. litr płynnej amfetaminy, kokainę i marihuanę oraz odczynniki chemiczne służące do produkcji amfetaminy" - wyliczył.
"Dodatkowo funkcjonariusze znaleźli dwie jednostki broni palnej bez wymaganego zezwolenia oraz amunicję. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli ponad 150 tysięcy złotych"
- dodał Retmaniak.
Po zatrzymaniu podejrzani zostali doprowadzeni do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące popełnienie przestępstw narkotykowych w tym m.in. dokonywania obrotu znaczną ilością narkotyków oraz handlu bronią" - przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
"Z ustaleń śledztwa wynika, że przedmiotem obrotu były narkotyki w ilości co najmniej 300 kg mefedronu o czarnorynkowej wartości 1,2 miliona złotych, 100 kg amfetaminy o wartości 300 tysięcy złotych, 200 kg marihuany o wartości ponad 2,8 miliona złotych oraz 5 kg kokainy" - doprecyzowała PK.
Prokuratorzy podkreślili również, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę wobec 21 podejrzanych skierowano wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. "Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował areszt wobec wszystkich podejrzanych" - podała PK.
"Wobec pięciu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze m.in. w postaci poręczenia majątkowego i dozorów policji" - dodała.
Za czyny zarzucane podejrzanym może grozić do 15 lat więzienia.
Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.