Żółwie błotne w Polsce objęto ścisłą ochroną gatunkową od roku 1935. To rodzimy gatunek, któremu niestety wciąż grozi wyginięcie. Wypuszczane przez nieodpowiedzialnych właścicieli egzotyczne gatunki żółwi coraz lepiej czują się w polskich lasach, na bagnach i w wodach. Potrafiły zaadaptować się do naszych warunków i świetnie radzą sobie w naszym klimacie. Tym samym jednak, zabierają cenne siedliska naszych żółwi błotnych. Nic więc dziwnego, że okres rozmnażania, jak i migracji żółwi błotnych jest objęty ścisłą obserwacją. W połowie września rozpoczęła się migracja wyklutych młodych osobników do akwenów.
- Leśnicy z wielu nadleśnictw w Polsce zaangażowani są w działania na rzecz ochrony tego gatunku, która przede wszystkim polega na zapobieganiu zarastania terenu, gdzie stale przebywają żółwie i wyznaczeniu stref ochronnych wokół miejsc zakładania gniazd. Poważnym zagrożeniem dla populacji żółwia błotnego w Polsce są drapieżniki, które rozkopują i zjadają złożone jaja, polują na młode żółwie migrujące do wody. Działania prowadzone przez Lasy Państwowe odbywają się w ramach projektu Ochrony Gatunków i Siedlisk w Lasach Państwowych. - Czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.
Migracja żółwi błotnych. Czy można im pomagać?
Jeśli widzicie migrujące błotne żółwie, to postarajcie się ich nie płoszyć i nie pomagać. Warto jednak interweniować, jeśli żółw znajduje się w niebezpieczeństwie - zaplątał się w śmieci lub został zaatakowany. Szanse na zobaczenie tak niezwykłego zjawiska nie są jednak duże, bo żółwie błotne w Polsce najczęściej znajdziemy w ściśle chronionych rezerwatach przyrody.