Od jakiego wieku powinno być dozwolone korzystanie z mediów społecznościowych? To pytanie od lat zadają sobie nie tylko rodzicie, ale też psychologowie dziecięcy na całym Świecie. Choć władze wielkich serwisów, jak Facebook, Instagram czy TikTok przekonują, że dbają o bezpieczeństwo najmłodszych, nie ulega wątpliwości, że platformy mogą mieć negatywny wpływ na psychikę dzieci i młodzieży. Niestety, choć serwisy społecznościowe wymagają potwierdzenia roku urodzenia przed założeniem profilu, wiele dzieci poniżej granicy wieku tworzy konto w social mediach. Problem przebadała Linda Charmaraman z Wellesley Centers for Women. Wyniki są alarmujące!
Zbyt małe dzieci zakładają profile w mediach społecznościowych
Badaczka przeprowadziła ankietę wśród 773 uczniów i uczennic z USA. Wyniki mogą szokować - 30% założyło konta w social mediach mając 11-12 lat. Kolejne 30% w wieku 10 lat lub mniej. Charmaraman wskazała, że u tak młodych użytkowników i użytkowniczek dało się zauważyć negatywny wpływ mediów społecznościowych. Wymieniała między innymi zawieranie nieodpowiednich znajomości, skłonność do hejtu i większe ryzyko stania się ofiarą molestowania. Pozytywne aspekty, np. angażowanie się w pozytywne działania, nie równoważą złych stron wczesnego rozpoczęcia przygody z social mediami. Naukowczyni podkreśliła, że negatywne efekty łagodziły się u dzieci, których rodzice zaczęli kontrolować dostęp do telefonów i komputerów.
Odpowiedni wiek? Minimum 13 lat!
Większość serwisów pozwala na założenie konta osobom od 13. roku życia. Tę granicę aprobuje też Charmaraman i jej zespół. Niestety platformy społecznościowe nie są w stanie sprawdzić, czy najmłodsi użytkownicy rzeczywiście mają tyle lat. Badaczka zaleca więc rodzicom i opiekunom śledzić aktywność dzieci w serwisach społecznościowych, ustalać zasady dotyczącą korzystania z urządzeń (np. ograniczenie korzystania do wieczorów po szkole) i większą kontrolę nad dziećmi.
Źródło: wcwonline.org