zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixels

Media

Mecz czy koncert do obejrzenia w sieci? Tylko legalnie!

2023-05-05 20:43

Komisja Europejska przyjęła zalecenie w sprawie sposobów zwalczania piractwa w internecie. Dotyczy to publikowanych nagrań na skalę komercyjną w odniesieniu do wydarzeń sportowych i innych imprez na żywo, takich jak koncerty i występy teatralne. Czy to oznacza koniec piractwa w sieci?

Piractwo internetowe pod okiem Komisji Europejskiej

KE wskazuje, że organizacja takich wydarzeń oraz ich transmisja na żywo wymagają znacznych inwestycji, a jednocześnie przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

Nieuprawnione retransmisje strumieniowe mogą spowodować znaczne uszczuplenie dochodów wykonawców, organizatorów wydarzeń i ich nadawców, a zatem zmniejszają rentowność usług oferowanych przez te podmioty"

- podała.

KE chce szybkiego rozpatrywania zgłoszeń dotyczących imprez na żywo, w oparciu o akt o usługach cyfrowych. Podkreśla znaczenie pilnych działań ze strony dostawców usług hostingowych w celu zminimalizowania szkód, powodowanych nielegalną transmisją strumieniową.

 Zalecenia KE w sprawie piractwa on-line

W zaleceniu zachęca się do stosowania nakazów blokujących, dostosowanych do wydarzeń na żywo, a w przypadku imprez sportowych na żywo zachęca się państwa UE do przyznania organizatorom legitymacji procesowej do występowania o nakaz, jeżeli obecnie nie jest to możliwe.

Organizatorom i nadawcom wydarzeń sportowych i innych imprez na żywo zaleca się zwiększanie dostępności, przystępności cenowej i atrakcyjności ich ofert handlowych dla użytkowników końcowych w całej Unii. KE wzywa też państwa członkowskie do podnoszenia świadomości użytkowników na temat legalnych ofert korzystania z tego rodzaju treści oraz na temat kwestii piractwa wśród organów egzekwowania prawa.

KE zaleca też zacieśnienie współpracy między właściwymi organami krajowymi oraz między podmiotami praw, a pośrednikami w celu skuteczniejszego zwalczania zjawiska niedozwolonej retransmisji wydarzeń na żywo. Ważnym celem jest zapewnienie regularnej wymiany informacji między organami administracyjnymi na temat zastosowanych środków, związanych z nimi wyzwań i dobrych praktyk w zakresie zwalczania piractwa wydarzeń na żywo w internecie. Współpraca transgraniczna między państwami członkowskimi jest ważna ze względu na charakter piractwa, które ma miejsce ponad granicami.

Matura z j. angielskiego. Pomorskie