Koniec roku szkolnego dla maturzystów. Czas na egzamin dojrzałości
W piątek, 25 kwietnia oficjalnie kończy się rok szkolny dla uczniów klas maturalnych – licealistów, techników oraz szkół branżowych II stopnia. Uczniowie odbiorą świadectwa ukończenia szkoły, a od 5 maja rozpoczną egzaminy maturalne.
Matura 2025: liczba zdających i nowe zasady
Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE), w 2025 roku do egzaminu maturalnego przystąpi około 275 tys. absolwentów 4-letniego liceum, 5-letniego technikum i szkoły branżowej II stopnia. Wraz z nimi maturę będą zdawać również osoby z wcześniejszych roczników.
Tegoroczni uczniowie to pierwszy rocznik po pandemii COVID-19, który zdaje maturę w oparciu o podstawę programową, a nie tymczasowe wymagania egzaminacyjne. Obowiązuje tzw. „odchudzona podstawa programowa”, w której treści nauczania zostały zredukowane o 20 proc.
Absolwenci po 8-letniej szkole podstawowej przystąpią do egzaminów w Formule 2023. Dotyczy to 4-letnich liceów, 5-letnich techników oraz szkół branżowych II stopnia. Z kolei osoby kończące 3-letnie liceum, 4-letnie technikum lub szkołę branżową po gimnazjum, będą zdawać maturę według Formuły 2015.
Terminarz matur 2025
- Pisemne egzaminy maturalne: 5–22 maja
- Ustne egzaminy maturalne: 9–24 maja (według harmonogramów ustalanych w szkołach)
- Dodatkowa sesja: 3–17 czerwca (pisemne), 9–11 czerwca (ustne)
- Egzaminy poprawkowe: 19 sierpnia (pisemne), 20 sierpnia (ustne)
Wyniki egzaminów maturzyści poznają 8 lipca – zarówno na ogólnopolskim portalu CKE, jak i indywidualnie.
Matura 2025. Egzaminy obowiązkowe i dodatkowe – co trzeba wiedzieć?
Każdy maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym:
- język polski,
- matematyka,
- język obcy nowożytny.
Do tego dochodzą dwa egzaminy ustne: z języka polskiego oraz z języka obcego. Uczniowie klas z nauczaniem w języku mniejszości narodowej zdają dodatkowo egzamin pisemny i ustny z tego języka.
Każdy maturzysta ma również obowiązek przystąpić do jednego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym, tzw. przedmiotu dodatkowego. Chętni mogą wybrać maksymalnie do pięciu takich przedmiotów.
Najczęściej wybierane przedmioty dodatkowe
Według danych CKE najchętniej wybieranym przedmiotem rozszerzonym w 2025 roku jest język angielski, a kolejne miejsca zajmują matematyka i geografia.
Wśród przedmiotów do wyboru znajdują się m.in.:
- biologia,
- chemia,
- fizyka,
- informatyka,
- filozofia,
- historia,
- języki obce nowożytne,
- wiedza o społeczeństwie,
- język łaciński i kultura antyczna,
- języki mniejszości,
- język regionalny,
Zwolnienia z egzaminów: technicy i olimpijczycy
Uczniowie technikum, którzy mają dyplom zawodowy na poziomie technika, mogą zostać zwolnieni z egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Muszą jednak najpóźniej 2 tygodnie przed egzaminem złożyć pisemną rezygnację.
Z kolei maturzyści będący laureatami lub finalistami olimpiad przedmiotowych są zwolnieni z danego egzaminu maturalnego i automatycznie otrzymują 100 proc. punktów. Wymaga to jednak wcześniejszego złożenia wniosku do dyrektora szkoły.
Warunki zaliczenia matury
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać minimum 30% punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym. W przypadku przedmiotów dodatkowych zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego – ich wynik liczy się głównie w rekrutacji na studia.
Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: PAP.