Spis treści
- Nowe limity świadczeń rzeczowych na rzecz obrony kraju w 2022 roku. Rada Ministrów opublikowała projekt rozporządzenia
- Czy świadczenia rzeczowe dotyczą każdego?
- Kiedy wojsko może zabrać samochód?
- Na jaki czas wojsko może przejąć auto?
- Czy należy się odpłatność za przejęcie samochodu?
Nowe limity świadczeń rzeczowych na rzecz obrony kraju w 2022 roku. Rada Ministrów opublikowała projekt rozporządzenia
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie określenia limitu świadczeń rzeczowych wykonywanych w 2022 roku na rzecz obrony państwa. Obecnie wojsko ma prawo zarekwirować 681 pojazdów samochodowych oraz 126 przyczep i 14 maszyn wraz z niezbędnym wyposażeniem. Od nowego roku limit ten ma zostać zwiększony. Zawiadomienie o planach przejęcia auta na cale obronności kraju będzie mogło otrzymać 716 właścicieli samochodów takich jak pojazdy typu SUV, dostawcze, mikrobusy oraz autobusy. W projekcie uwzględniono też 140 przyczep i 35 maszyn.
Jak czytamy w rozporządzeniu, pojazdy mogą zostać zajęte na potrzeby jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej związane z przeprowadzaniem ćwiczeń wojskowych, w tym organizowanych z zastosowaniem natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy i sprawdzaniem gotowości mobilizacyjnej oraz wykonujących zadania zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków.
Czy świadczenia rzeczowe dotyczą każdego?
Świadczenia rzeczowe polegają na oddaniu w używanie przez urzędy, instytucje państwowe, przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, jak również przez osoby fizyczne posiadanych nieruchomości (np. budynków, parkingów, pomieszczeń magazynowych, hal) i rzeczy ruchomych (pojazdów samochodowych, przyczep, naczep, wszelkiego rodzaju maszyn) na cele przygotowania obrony państwa.
Kiedy wojsko może zabrać samochód?
Wykonanie świadczeń rzeczowych dotyczy przeznaczenia przedmiotu świadczeń w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Posiadacz np. pojazdu może być również wezwany w czasie pokoju w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych prowadzonej w ramach ćwiczeń wojskowych oraz w celu zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków. W praktyce dostarczone do jednostki wojskowej pojazdy nie są odbierane posiadaczom, a jedynie odnotowuje się ich przybycie i zwalnia niezwłocznie po wypełnieniu dokumentów.
Na jaki czas wojsko może przejąć auto?
Świadczenia rzeczowe mogą być pobrane i używane w czasie pokoju:
- do 48 godzin - w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych
- do 7 dni - w związku z ćwiczeniami wojskowymi lub ćwiczeniami w jednostkach przewidzianych do militaryzacji
- do 24 godzin – w związku z ćwiczeniami w obronie cywilnej lub ćwiczeniami praktycznymi w zakresie powszechnej samoobrony
W razie ogłoszenia mobilizacji lub w czasie wojny - nie ma ograniczeń.
Czy należy się odpłatność za przejęcie samochodu?
Jak najbardziej. Zgodnie z przepisami za używanie przedmiotu świadczeń należy się ryczałt za każdą rozpoczętą dobę. Stawki podlegają corocznej waloryzacji. Posiadaczowi, który udostępnił przedmiot świadczeń przysługuje również odszkodowanie w razie jakiegokolwiek uszkodzenia, zniszczenia, utraty lub szkody wynikłe z nieprawidłowego używania zgodnie z właściwościami lub przeznaczeniem.
Źródło: KPRM, wojskopolskie.pl