W Polsce nie obowiązuje już przepis, na mocy którego na terenie całego kraju można było wydawać prawo jazdy na czas niekreślony. Kierowcy zostali zatem zmuszeni do wymiany dokumentu, a sama czynność, jak można się domyślać, wzbudza niechęć u osób kierujących pojazdami. Nie można się temu dziwić, bo okresowe wyrabianie nowych dokumentów generuje stałe, ale tym samym nowe koszty. Wydanie „prawka”, podobnie jak nowego paszportu, obarczone jest obligatoryjną opłatą.
Aktualnie najdłuższym okresem ważności prawa jazdy jest 15 lat. Zniesienie jego bezterminowej ważności wymusi jednak sporą zmianę dla konkretnej, bardzo licznej, grupy kierowców. O kogo chodzi?
Masz bezterminowe prawo jazdy? Będziesz musiał je zmienić! Szczegóły
Obowiązek wymiany prawa jazdy dotyczy wszystkich kierowców w Polsce. Naturalnie wliczają się do nich również ci, którzy posiadają dokument na bezterminowy okres ważności. Powodowane jest to tym, że rządzący chcą wprowadzić nowy wzór „prawka”. Ta konkretna grupa kierowców nie zostanie zmuszona do zmiany z dnia na dzień, ale będzie ona miała na to pięć lat. Chodzi tutaj o okres od 2028 do 2033 roku. Nowy dokument będzie takim osobom wydawany na 15 lat.
Koszt wymiany bezterminowego prawa jazdy
Wyrobienie nowego dokumentu, podobnie jak to wygląda również przy wydawaniu paszportu, będzie obarczone stałym kosztem. W przypadku prawa jazdy ma to być 100 zł plus opłata ewidencyjna w wysokości 50 gr. Tyle wyda kierowca, który prze złożeniem wniosku ma swoje aktualne zdjęcie do dowodu osobistego oraz nie czeka go wizyta lekarska. W przeciwnym wypadku należy do tego dorzucić koszt wyrobienia fotografii i 200 zł za odwiedziny u lekarza.
Źródło: moto.pl